Kwaśna kawa z ekspresu z pewnością zepsuje przyjemność picia, niezależnie od tego, czy będziesz delektować się nim wcześnie rano, czy podczas popołudniowej przerwy. Nieprzyjemna kwasowość przyćmiewa niepowtarzalny smak i aromat kawy. W dzisiejszym artykule opiszemy na czym polega i jak pozbyć się tego problemu.
Może być kilka powodów, dla których Twoja kawa nagle staje się kwaśna.
Jednym z nich jest zbyt niska temperatura w ekspresie do kawy. Idealnie powinna ona podczas zaparzania osiągnąć temperaturę 90-95 stopni. Jeśli tak się nie stanie, kawa prawdopodobnie będzie kwaśna. Przyczyną jest najczęściej uszkodzony blok odpowiedzialny za podgrzewanie wody. W takim przypadku konieczna będzie wizyta w serwisie, a nawet zakup zupełnie nowego urządzenia.
Ważne jest również utrzymanie ekspresu do kawy w czystości. Nagromadzony brud będzie miał także wpływ na smak kawy. Regularnie myj jednostkę zaparzającą, zbiornik na wodę i dźwignię wsypywania zmielonej kawy. Nie zapomnij od czasu do czasu odkamieniać ekspresu do kawy. Można do tego użyć specjalnego płynu do odkamieniania.
Źle zmielone ziarna kawy również będą miały wpływ na smak. Jeśli nie zostaną wystarczająco drobno zmielone, pojawi się nieprzyjemna kwaśna nuta. Na szczęście rozwiązanie jest proste – ustaw drobniejsze mielenie. Problemem może być także przechowywanie kawy. Ziarna po pewnym czasie zaczynają fermentować. Czego oczywiście nie chcesz. Kawę przechowuj w suchym miejscu, najlepiej w specjalnym pojemniku. Zakupioną kawę najlepiej jednak spożyć wkrótce.
Jeśli kawa jest kwaśna, ale nie masz żadnego z opisanych powyżej problemów, użyj więcej wody, czyli zaparz więcej kawy. Więcej wody oznacza, że proces parzenia kawy będzie dłuższy. Aromat jest wydobywany z ziaren bardziej równomiernie, co zapewnia słodszy smak. Pewna kwasowość może być również nieodłączną cechą niektórych rodzajów kawy. Kawa importowana z Ameryki Środkowej czy Brazylii ma bardziej zrównoważony smak. Ziarna arabiki są również mniej kwaśne.