W większości przypadków przypadkowe utonięcie smartfona oznacza dla nas duże problemy. Niezależnie od tego, czy jest to po prostu rozlany telefon, całkowicie zanurzony w wodzie, czy po prostu naprawdę zamoczony telefon w kieszeni podczas deszczu, należy zachować ostrożność. Jeśli zrobisz to dobrze, jest duża szansa, że uda Ci się uratować telefon i będzie Ci służył przez długi czas.
Co zrobić, jeśli utopisz telefon komórkowy
Na początek trzeba rozróżnić, czym telefon został zachlapany, czy była to woda i napoje, czy też inne płyny, bo czysta woda lub deszcz teoretycznie mogą być mniej szkodliwe dla telefonu komórkowego. Na przykład woda morska powoduje korozję szybciej niż woda słodka. Czasami może się zdarzyć, że wylejesz na telefon słodki napój – kawę, lemoniadę, piwo, wino, słodki sok itp. Ze względu na zawartość cukru i lepkość są one trudniejsze do wysuszenia i usunięcia. Na przykład sok pomarańczowy może być bardzo zabójczy dla urządzeń elektronicznych ze względu na zawarte w nim kwasy organiczne.
Kolejnym zagrożeniem jest korozja i elektroliza (która przyspiesza, gdy przez obwody przepływa napięcie). Po pewnym czasie to się stanie. Jeśli Twój telefon działa bez zarzutu przez kilka pierwszych dni, nie oznacza to, że z biegiem czasu nie doświadczysz żadnych usterek. Najbardziej podatne na uszkodzenia są miedziane złącza lub gniazdo akumulatora. Pamięć telefonu i zawarta w nim karta – SIM lub microSD – również są pośrednio zagrożone. Jednak w żadnym wypadku nie powinniśmy od razu próbować odzyskać danych, włączając telefon i próbując je skopiować. Zwiększa to prawdopodobieństwo zwarcia.
Zatopiony telefon komórkowy – co robić?
Po utonięciu i niedostatecznym wysuszeniu telefonu nie ma specyficznych objawów, jednak do najczęstszych objawów zalicza się:
- system lub aplikacja zawiesza się
- powolna praca, bardzo długi start
- nieprecyzyjne sterowanie ekranem dotykowym
- resetowanie lub wyłączanie smartfona
- bateria rozładowuje się szybciej
- telefon zaczyna się przegrzewać
Zatopiony telefon – czego nie robić?
Po pierwsze, zachowaj spokój. Łatwo to powiedzieć, gdy trzymamy w rękach ociekający wodą smartfon i zastanawiamy się, jakie dane stracimy i ile będzie kosztować naprawa. W tym przypadku również warto wyróżnić kilka istotnych wariantów. Przykładowo smartfon zostanie jedynie utopiony lub wrzucony do wody i nie dozna żadnych uszkodzeń fizycznych, nie będzie to miało wpływu na strukturę obudowy. W drugiej, gorszej wersji smartfon wpada do wody i pęka ekran lub obudowa.
Jeśli ekran lub pokrywa są uszkodzone, nie podejmuj żadnych działań, ponieważ istnieje ryzyko eksplozji baterii. Nawet po przetarciu płynu nie należy włączać smartfona w celu sprawdzenia czy działa. Jeśli jednak Twój telefon nadal działa, natychmiast go wyłącz. Nie wstrząsać w żaden sposób, aby osuszyć płyn. Nie wdmuchuj w pęknięcia. Efekt może być zupełnie odwrotny – ciecz w mniejszych cząsteczkach wnika jeszcze głębiej i wnika w bardziej wrażliwe elementy.
Nie używaj suszarki do włosów. Suszenie to rozwiązanie, które może nam się wydawać logiczne, ale niestety w przypadku smartfona może spowodować katastrofę. Podobnie jak potrząsanie, silny podmuch powietrza z suszarki do włosów może wepchnąć płyn głębiej w obudowę smartfona, w jeszcze mniejszych cząsteczkach w postaci pary wodnej.
Nie wolno także podłączać telefonu do ładowarki. W ekstremalnych sytuacjach akumulator może nawet eksplodować.
Jak uratować zalany telefon – fakty i mity
Suszenie w ryżu – częściowo prawda. Ryż faktycznie ma właściwości higroskopijne, jednak jeśli sądzimy, że usunie całą wilgoć z wnętrza smartfona, jesteśmy w błędzie. Ryż nie jest w stanie wchłonąć całej wody, a tym bardziej lepkiego płynu. Zmarnujemy tylko czas, który można przeznaczyć na skuteczne sposoby oszczędzania telefonu.
Umieszczenie na kaloryferze lub wystawienie na działanie słońca – częściowo prawda. Nawet jeśli rozbierzemy utopiony telefon i wystawimy go na działanie słońca lub położymy na kaloryferze, nie ma gwarancji, że uda się go uratować. Zwłaszcza jeśli zostało zalane wodą morską lub sokami zawierającymi kwasy organiczne. Ta czynność może pomóc tylko częściowo w przypadku czystej wody, ale powinniśmy ją potraktować jedynie jako przygotowanie telefonu do serwisu. Można suszyć w ten sposób przez kilka godzin.
Co zrobić z utopionym telefonem?
Jak naprawić zatopiony telefon? W wielu przypadkach nie będzie to możliwe bez pomocy specjalisty. Jeśli Twój telefon jest włączony, wyłącz go jak najszybciej. Nie podłączaj go do ładowarki ani portu USB (częsty błąd, gdy chcesz pobrać dane lub zdjęcia z pamięci telefonu na komputer). Rozbierz smartfon w miarę możliwości bez problemów (tylko pod warunkiem, że nie został fizycznie uszkodzony – patrz wskazówka powyżej), czyli otwórz obudowę, wyjmij baterię, wyjmij kartę SIM i karty pamięci. Jeżeli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy nie przystępuj do dalszego demontażu. Wszystkie części należy umieścić w suchym, ciepłym i dobrze wentylowanym miejscu. Następnie zacznij szukać eksperta, który pomoże Ci w tej sytuacji.
Nie ma sensu wysyłać smartfona do serwisu gwarancyjnego (żaden producent nie udziela gwarancji w przypadku zalania). Ponieważ liczy się czas, wystarczy udać się do zaufanego warsztatu naprawy telefonów komórkowych.