Zachowaj spokój i wybierz klimatyzację z wyprzedzeniem

,

Dziś klimatyzacja w sklepach i biurach jest oczywistością. Coraz więcej osób kupuje klimatyzację do swoich domów. W upalne letnie dni klimatyzacja zadba o przyjemne otoczenie w mieszkaniu lub domu i zapewni nam chłodniejszy klimat. Według jakich parametrów wybrać właściwy?

 

Wygląd klimatyzacji

Klimatyzatory są znaczącym dodatkiem do wnętrza, wielu klientów decyduje się na zakup nie tylko ze względu na wydajność jednostki i cenę, ale także na wygląd jednostki wewnętrznej. Najpopularniejszym i najtańszym typem na rynku są białe klimatyzatory naścienne, montowane na ścianie.
Dziś producenci oferują ciekawe modele projektowe do użytku w domach lub przestrzeniach reprezentacyjnych.
Meblościanki – montowane są pionowo na ścianie, mają bardzo dobrą wydajność chłodzenia i zazwyczaj są energooszczędne.
Jednostka kasetowa – ten klimatyzator jest umieszczony w sufitach. Innym rozwiązaniem jest przymocowanie go do podłogi, pod oknem lub we wnęce. Niektóre klimatyzatory kasetonowe są wyposażone w dolne otwory wentylacyjne i mogą naśladować ogrzewanie podłogowe.
Jednostki parapetowe – nadają się do niskich przestrzeni na poddaszu pod skarpami, gdzie nie ma możliwości postawienia klasycznej szafki na ścianie. Są stosunkowo droższe niż meblościanki.

 

Wydajność klimatyzacji

Przy wyborze klimatyzacji kluczowym parametrem jest wydajność. To zależy od tego, jak dużego pomieszczenia potrzebujesz do schłodzenia. Im większe pomieszczenie, które chcesz schłodzić lub ogrzać, tym wyższa musi być wydajność klimatyzatora. Jako przykład możemy przyjąć pomieszczenie o wielkości 40-70 m3, odpowiednim wyborem będzie klimatyzacja o mocy chłodniczej – 2,7 kW. Do 50 m3 – 2 kW., 90–130 m3 – 5,0 kW
Jeśli pomieszczenie jest zorientowane na południowy zachód z dużymi oknami lub jest to strych, lub jeśli w pomieszczeniu jest zainstalowanych więcej urządzeń elektrycznych, komputerów, lodówek, telewizorów, konieczne jest zwiększenie wydajności klimatyzacji. Należy wziąć pod uwagę wszystkie te aspekty. Warto zdać się na rekomendację renomowanej firmy instalatorskiej, która dokona profesjonalnej kalkulacji wymaganej wydajności.

 

Konsumpcja

Klimatyzatory są urządzeniami elektrycznymi i do działania wymagają określonej ilości energii. Dane dotyczące zużycia są podane na etykiecie energetycznej urządzenia, która jest integralną częścią każdego klimatyzatora. Można powiedzieć, że im tańsza klimatyzacja, tym więcej energii zużywa. Znajdziesz ekonomiczne klimatyzatory w klasie energetycznej co najmniej A ++ i wyższej. Im nowocześniejsze urządzenie, tym bardziej przyjazne dla środowiska pod względem oszczędności energii i zwykle wyposażone w najnowocześniejszy czynnik chłodniczy R32. Klimatyzatory z najnowocześniejszym czynnikiem chłodniczym mają mniejsze jednostki zewnętrzne, mniejsze sprężarki, są mniej hałaśliwe i mają mniejszą zawartość czynnika chłodniczego.
Współczynnik oceny efektywności energetycznej wskazuje stosunek wydajności chłodniczej klimatyzatora do energii wymaganej do osiągnięcia wydajności chłodniczej.
Nowoczesne klimatyzatory działają na zasadzie pomp ciepła, umożliwiając tym samym efektywne ogrzewanie. Wybierając klimatyzator, warto zastanowić się, gdzie i jak często będziesz go używać. Jeśli planujesz korzystać z klimatyzacji tylko w miesiącach letnich tylko przez kilka godzin dziennie, inwestycja w energooszczędną klimatyzację będzie się opłacać przez długi czas. Jeśli klimatyzator będzie używany zimą jako pompa ciepła do ogrzewania, eksperci w tym przypadku zalecają wybór klimatyzatora z czynnikiem chłodniczym R32 i klasą energetyczną A ++ i wyższą. W zależności od wyższej klasy energetycznej można zaoszczędzić kilka tysięcy rocznie. Współczynnik wydajności w trybie energetycznym wskazuje stosunek mocy grzewczej klimatyzatora do energii wymaganej do uzyskania mocy grzewczej.

Chłodzenie i ogrzewanie powstaje w wyniku reakcji chemicznej czynnika chłodniczego i ciśnienia w miedzianych przewodach zamkniętego obwodu klimatyzacji. Energia jest zużywana głównie do napędzania jednostki zewnętrznej. Jednostka wewnętrzna zużywa minimum energii elektrycznej. Pobór mocy podany w parametrach technicznych jest wartością maksymalną, ale nie jest pobierany na stałe przez urządzenie.
Moc sprężarki jest regulowana automatycznie na sterowniku. Jeśli różnica między temperaturą zewnętrzną i wewnętrzną jest niska, zużycie energii jest niższe. Najwyższa moc występuje zwykle w okresie tropikalnego upału, który trwa kilka dni.Domyślnie średnia moc sprężarki będzie wystarczająca, więc zużycie jest niskie. Jednostka sterująca sprężarki automatycznie reguluje moc zgodnie z wymaganiami. Jeśli obwód chłodniczy jest wystarczająco zimny, wydajność sprężarki zostanie zmniejszona.
Ogrzewanie za pomocą klimatyzatora (pompy ciepła) jest nawet o 50% tańsze w porównaniu z kotłem gazowym. W przypadku ogrzewania elektrycznego za pomocą grzejników bezpośrednich, oszczędność kosztów pompy ciepła wynosi nawet 70%. Chociaż oba źródła wykorzystują energię elektryczną, ogrzewanie odbywa się na innej zasadzie fizycznej.

 

Skład klimatyzatora

Klimatyzacja składa się z dwóch jednostek – zewnętrznej i wewnętrznej. Jednostka wewnętrzna znajduje się w pomieszczeniu i służy do rozprowadzania zimnego powietrza po pomieszczeniu. Jednostką wewnętrzną jest zwykle sterowany pilotem zdalnego sterowania. Jednostka zewnętrzna znajduje się na zewnątrz budynku, zawiera kompresor, który jest sercem całej klimatyzacji. Obie części są połączone miedzianymi rozdzielaczami, w których krąży płyn chłodzący i chłodzi zasysane powietrze. Są również połączone kablem zasilającym i komunikacyjnym.
Jeśli chcesz mieć więcej klimatyzatorów w domu / mieszkaniu, potrzebujesz tylko jednej jednostki zewnętrznej. Ten typ nazywa się klimatyzacją multisplit. Klimatyzatory typu multi-split umożliwiają podłączenie wielu jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej. Każda jednostka wewnętrzna może być inna, na przykład w jednym pomieszczeniu klasyczna jednostka ścienna, w innym kaseta lub sufit sufitowy. Jednak ważne jest, aby jednostki pochodziły od jednego producenta i kompatybilnej serii.

 

Lokalizacja jednostek wewnętrznych i zewnętrznych oraz okablowania

Jednostkę wewnętrzną należy ustawić tak, aby chłodne powietrze bez problemów napływało do pomieszczenia i nie dmuchało bezpośrednio na osoby przebywające w pomieszczeniu, w przypadku sypialni na łóżku.
Jednostka zewnętrzna jest umieszczona na konsoli w kształcie litery L, którą można podłączyć do balkonu, muru obwodowego, dachu lub podłogi, gdzie wymagany jest cokół. Jednostka zewnętrzna powinna w jak najmniejszym stopniu zakłócać wygląd budynku. Nie musi być stawiany tylko na zewnątrz, możesz umieścić go np. W piwnicy, gdzie pomoże Ci wysuszyć, jeśli masz stary dom. Można go również umieścić w świetliku, magazynie, strychu i przedpokoju. Rozwiązanie to stosuje się, gdy nie ma możliwości umieszczenia jednostki zewnętrznej na budynku, np. W strefie zabytkowej.
W przypadku klimatyzatorów o dużej mocy należy liczyć się z większą masą jednostki zewnętrznej, która może wynosić nawet 100 kg. Producenci podają maksymalną odległość i wysokość jednostki zewnętrznej z jednostką wewnętrzną jako najkorzystniejszą do 5 metrów. Jednostki mogą być jeszcze bardziej oddalone od siebie, ale im dalej, tym wyższe koszty eksploatacji. Rura ciśnieniowa powinna być izolowana, nie ma niepotrzebnych strat ciepła. Wiele firm specjalizuje się w profesjonalnym montażu zakupionych klimatyzatorów. Oczywiście za tę usługę zapłacisz dodatkowo, ale możesz mieć pewność, że klimatyzacja jest zamontowana poprawnie i bezpiecznie.

Odpływ kondensatu

We wszystkich typach klimatyzatorów podczas chłodzenia następuje kondensacja, czyli woda powstała w wyniku opadów atmosferycznych z wilgoci z powietrza, którą należy spuścić. W idealnym przypadku odpływ zapewnia wąż grawitacyjny, który jest częścią systemu. Kondensat spływa do ścieków domowych, do rynny lub wzdłuż płaszcza budynku do jej pięty. W niektórych przypadkach, gdy nie jest możliwe wykorzystanie grawitacji, konieczne jest użycie pompy, która usuwa kondensat. W przypadku podłączenia odpływu kondensatu do kanalizacji konieczne jest umieszczenie w zestawie specjalnego syfonu przeznaczonego do klimatyzacji, który zapobiega przedostawaniu się zapachów do klimatyzacji i do pomieszczenia. W nowych budynkach konieczne jest uwzględnienie odprowadzania kondensatu podczas projektowania odpadów.

 

Hałas

Konieczne jest również uwzględnienie poziomu hałasu jednostki zewnętrznej. Jednostka zewnętrzna powinna mieć izolowaną sprężarkę. W ten sposób hałas jest redukowany. W przypadku klimatyzatorów ściennych hałas wynosi najczęściej 40 dB, w trybie nocnym około 20 dB.

 

Klimatyzacja jako ogrzewanie

Obecnie nowoczesne klimatyzatory umożliwiają chłodzenie i ogrzewanie. Klimatyzacja to właściwie mała pompa ciepła. Jest to bardzo ekonomiczny, szybki i ekologiczny sposób ogrzewania gospodarstw domowych. Dzięki całorocznemu użytkowaniu, gdy latem chłodzi, a zimą grzeje, klimatyzacja staje się urządzeniem uniwersalnym. Klimatyzacja zapewni do 3x większą moc grzewczą przy takim samym zużyciu energii w porównaniu z konwencjonalnym ogrzewaniem elektrycznym. Ta ekonomiczna operacja zapewnia szybki zwrot początkowej inwestycji. Klimatyzatory mogą nagrzewać się do temperatury zewnętrznej -15 stopni, istnieją również jednostki przystosowane do temperatur pracy do -25 ° C i są doskonałą alternatywą dla innych rodzajów ogrzewania. Korzystając z nowoczesnej klimatyzacji możesz ogrzać pomieszczenie w 15 minut, za ułamek kosztów ogrzewania całego domu kotłem gazowym. Oszczędność ogrzewania lub dogrzewania klimatyzatorów polega na tym, że klimatyzacja nie ogrzewa elektrycznością, a jedynie napędza ją prąd. Za ogrzewanie odpowiada pompa ciepła, która działa na zasadzie różnicy między temperaturą zewnętrzną i wewnętrzną. Nie tylko zaoszczędzisz pieniądze na energii, ale także uratujesz środowisko. Przy zastosowaniu klimatyzatora o mocy chłodniczej 2,5 kW zestaw ten zużywa 0,870 kW energii elektrycznej. W przypadku wyższych serii klimatyzatorów pobór mocy to nawet 0,640 kW. Co jest znacznie bardziej ekonomiczne niż użycie bezpośredniego grzejnika. Większość klimatyzatorów ma timer, dzięki czemu można rozpocząć ogrzewanie na pół godziny przed wstaniem lub ustawić funkcję automatycznego monitorowania temperatury w budynku. Ogrzewanie klimatyzacji charakteryzuje się kilkakrotnie niższymi kosztami eksploatacji niż ogrzewanie innymi popularnymi źródłami ogrzewania. W porównaniu z kotłem gazowym koszty są niższe nawet o 50%. Różnica w porównaniu z nagrzewnicą bezpośrednią jest jeszcze większa. Ogrzewanie klimatyzacyjne ma do 70% niższe koszty eksploatacji niż nagrzewnica bezpośrednia, a także zapewnia lepszy komfort cieplny w pomieszczeniu. Klimatyzacja wykorzystuje zupełnie inną zasadę fizyczną niż bezpośrednie ogrzewanie do wytwarzania ciepła. Paradoksalnie klimatyzacja jest bardziej ekonomiczna w ogrzewaniu niż w chłodzeniu. Podczas ogrzewania klimatyzacja ma wyższą wydajność i mniejsze zużycie.

 

Przydatne funkcje

Klimatyzacja różni się szeregiem dodatków, ich ilość rośnie wraz z ceną.
Najtańsze klimatyzatory standardowo posiadają podstawowe funkcje, takie jak timer i autorestart.
Timer – na nim można ustawić włączanie klimatyzacji na żądaną temperaturę np. Przed powrotem do domu z pracy.
Autorestart – po awarii zasilania urządzenie wraca do swoich pierwotnych ustawień.
Funkcja uśpienia – obniża temperaturę grzania w nocy lub podwyższa temperaturę chłodzenia, obniżając tym samym koszty eksploatacji.
Turbo – po naciśnięciu przycisku turbo uruchamiane jest chłodzenie lub ogrzewanie, aby jak najszybciej osiągnąć żądaną temperaturę.
Swing – funkcja zapewnia regularny ruch listewek i równomierny nadmuch powietrza.
Funkcja wentylatora – umożliwia ustawienie poziomu wentylatora
Funkcja osuszania – ta funkcja usuwa nadmiar wilgoci z powietrza.
Anti-cool air – zapewnia wstępne podgrzanie i zapobiega wydostawaniu się zimnego powietrza z jednostki wewnętrznej w trybie grzania
Cichy – przełącza na najniższy tryb cichy jednostki wewnętrznej
Alergicy z pewnością docenią klimatyzatory wyposażone w filtry absorpcyjne, które usuwają z powietrza różne cząsteczki, mikroskopijne wirusy i bakterie. Filtr należy od czasu do czasu wymieniać, dlatego warto szukać klimatyzacji z wymiennymi filtrami.

 

Gwarancja i serwis

Na rynku jest wiele produktów i firm, które sprzedają i montują klimatyzatory. Możesz wybierać spośród produktów znanych światowych marek, ale także produktów, których marki nie są zbyt dobrze znane. Jeśli nie masz pewności co do oferowanej marki, zapytaj sprzedawcę, który importuje produkty, w jaki sposób gwarantowany jest serwis gwarancyjny, czy jest dostępność części zamiennych, kto zainstaluje klimatyzację oraz doświadczenie firmy instalacyjnej.
Klimatyzator, który kupujesz u renomowanego producenta, masz pewność, że będziesz miał niezbędny serwis oraz możliwość zakupu części zamiennych na cały cykl życia. Klienci mogą wybierać z szerokiej gamy markowych klimatyzatorów Sinclair, LG, Panasonic, Toshiba, Daikin, Midea, Fujitsu, Mitsubishi.
W przypadku klimatyzatorów z silniejszym czynnikiem chłodniczym R410 i ilością czynnika chłodniczego 2,5 kg lub więcej właściciel lub operator musi prowadzić rejestr urządzeń chłodniczych. Instalacja, uruchomienie i serwis muszą być wykonane przez firmę zarejestrowaną w Ministerstwie Środowiska i posiadać niezbędne uprawnienia. W nowoczesnych czynników chłodniczych R32 nie jest jeszcze jakikolwiek czynnik chłodniczy książka potrzebna. Zdecydowanie nie oszczędzaj na jakości montażu i wybieraj tylko te firmy instalacyjne, które mają wieloletnie doświadczenie i referencje na rynku.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

22 maja 2021