Wszystkie baterie mają datę ważności. To samo tyczy się baterii w smartfonach. Sposób, w jaki korzystasz ze smartfona, również znacząco wpływa na żywotność baterii urządzenia. Ważną rolę odgrywają tutaj również nawyki dotyczące ładowania. Oto kilka wskazówek, jak naładować smartfon i wydłużyć jego żywotność.
Zawsze ładuj telefon własną ładowarką
W przeciwieństwie do laptopów, smartfony korzystają z uniwersalnego portu ładowania microUSB. Jeśli jednak używana ładowarka nie jest oryginalna, będzie to miało wpływ na wydajność akumulatora, pojemność akumulatora i ogólną żywotność (jeśli będzie to powtarzane). Zawsze upewnij się, że napięcie wyjściowe (V) i prąd (ampery) zamiennej ładowarki odpowiadają oryginalnemu zasilaczowi lub są zatwierdzone przez producenta telefonu.
Unikaj tanich ładowarek nieznanych producentów
Nie zawierają żadnych mechanizmów zabezpieczających chroniących przed wahaniami i przeładowaniem. Awaria zasilacza może trwale uszkodzić baterię i telefon.
Podczas ładowania zdejmij etui ochronne z telefonu
Zaleca się zdjęcie etui ochronnego z telefonu na czas ładowania. To naturalne, że bateria lekko się nagrzewa, ale obudowa może działać jak bariera i spowalniać odprowadzanie ciepła.
Szybkie ładowarki nie zawsze są najlepszym wyborem
Używanie szybkiej ładowarki przy każdym ładowaniu może nie być najlepsze dla baterii. Proces ten wiąże się z przesłaniem wyższego napięcia do baterii telefonu, co powoduje gwałtowny wzrost temperatury. Wybierz regularny cykl ładowania, jeśli Twój smartfon oferuje taką opcję w ustawieniach baterii.
Spróbuj naładować baterię smartfona do co najmniej 80%
Upewnij się, że przy każdym ładowaniu bateria osiąga co najmniej 80% naładowania. Nie jest konieczne, aby zawsze był uzupełniany do maksimum. Najlepszym sposobem na wydłużenie czasu pracy baterii jest ładowanie telefonu komórkowego do poziomu 40–80%.
Nie rozładowuj całkowicie telefonu
Mówiło się, że nowy telefon przed użyciem należy rozładować do 0%, a następnie naładować do pełnych 100%. Ani akumulatory litowo-jonowe, ani akumulatory litowo-polimerowe, które są dziś częściej używane, nie działają w ten sposób, wręcz przeciwnie, stracisz jeden cykl ładowania.
Dzisiejsze smartfony mają około 500 cykli ładowania, zanim stan baterii spadnie do 80%, a producent nie jest już w stanie zagwarantować bezawaryjnej pracy baterii. Podczas korzystania z telefonu staraj się utrzymywać poziom naładowania baterii powyżej 20%. Jeśli spadnie poniżej 20%, naładuj telefon. Dzięki temu bateria pozostanie w dobrym stanie tak długo, jak to możliwe.
Zostaw telefon w spokoju, aby się naładował
Podczas ładowania telefonu należy zostawić go w spokoju. Jeśli nadwyrężysz telefon podczas ładowania, spowolnisz proces ładowania, telefon może się nagrzać i tym samym uszkodzić baterię.
Utrzymuj odpowiednią temperaturę
Baterię litową należy przechowywać w określonej temperaturze. Waha się od 10°C do 43°C. Baterie litowo-jonowe są zwykle wrażliwe na zbyt wysokie i zbyt niskie temperatury. Nie należy wystawiać telefonu komórkowego na bezpośrednie działanie promieni słonecznych w lecie i nie należy go używać w bardzo niskich temperaturach. Tylko w ten sposób możesz chronić baterię swojego telefonu komórkowego i przedłużyć jej żywotność.