Ranking najlepszych telefonów komórkowych na rok 2021

,

Dzięki rozwojowi technologii mobilnych producenci telefonów komórkowych wprowadzają na rynek coraz nowsze modele. Szeroki rynek oferuje niezliczone możliwości wyboru telefonu. W ostatnich latach wzrosły wymagania użytkowników. Dziś do kupowania telefonu podchodzimy inaczej niż kilka lat temu. Stawiamy na innowacje technologiczne, wydajność, design. Kryteria wyboru telefonu są różne dla każdego. Niektórym zależy na wydajności ze względu na gry lub wymagające aplikacje. Kto lubi robić zdjęcia, preferuje urządzenie z wysokiej jakości aparatem. Wybierz ten, który Ci odpowiada.

 

Jak wybrać telefon komórkowy? Kilka wskazówek do wyboru

Telefon komórkowy to urządzenie, które towarzyszy nam w codziennym życiu. Używamy go w pracy lub w domu do wyszukiwania lub udostępniania informacji, czatowania ze znajomymi, grania w gry, robienia zdjęć lub jako zamiennik nawigacji GPS. Deweloperzy zawsze wymyślają coś nowego, szczególnie w klasie smartfonów, wybór jest ogromny i dla niektórych trudno się poruszać po menu. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?
Przed wyborem telefonu dobrze jest dowiedzieć się, do jakich celów zamierzasz go najczęściej używać. Dostępne są zarówno tanie klasyczne telefony komórkowe, jak i smartfony w wielu kategoriach cenowych.

 

Telefony z przyciskami

Jeśli potrzebujesz telefonu głównie do dzwonienia i pisania SMS-ów, zwykły telefon komórkowy wystarczy za kilkaset koron. Mają podstawowe funkcje, maksymalnie uzupełnione odtwarzaczem MP3 i prostym aparatem, a w wielu przypadkach także dostęp do Internetu, ale na małych ekranach przeglądanie stron nie jest zbyt wygodne. W aktualnej ofercie telefonów z przyciskami znajdziemy również specjalne urządzenia dla seniorów. Są to telefony komórkowe z dużymi przyciskami, intuicyjną obsługą i czytelnym wyświetlaczem.

 

Smartfony

Najczęściej spotykasz smartfona lub smartfona w sklepach. Dziś korzysta z niego 95% populacji. Najważniejsze, co odróżnia je od starszych typów, to duży ekran dotykowy, za pomocą którego są sterowane. Przyciski mają boki po bokach do obsługi aparatu lub głośności. Pozwalają na przeglądanie Internetu, obsługę e-maili, robienie zdjęć i nagrywanie filmów, słuchanie muzyki czy nawigację z GPS. Można do nich pobierać różne aplikacje, które dodatkowo rozszerzają ich możliwości. Ceny smartfonów znacznie się różnią, najtańsze można dostać za kilka tysięcy koron, ale luksusowy iPhone może kosztować ponad dwadzieścia tysięcy koron.

 

System operacyjny

W przeszłości istniało wiele systemów operacyjnych. Dziś na rynku dominują dwa dominujące systemy: Android (Google) i iOS (Apple). Podobny do Androida jest system operacyjny Samsung Bada firmy Samsung, który nie jest jeszcze zbyt rozpowszechniony. Jeśli chcesz udostępniać zdjęcia lub filmy, wybierz system operacyjny zgodny z komputerem lub laptopem.

 

Android

Najczęściej na smartfonach znajdziecie Androida, jest rozwijany przez amerykańską firmę Google i jest dostępny dla wielu producentów telefonów komórkowych, takich jak Lenovo, Samsung, Huawei, ale także dla mniej znanych marek. Android jako najbardziej rozpowszechniony system oferuje największą kompatybilność z aplikacjami mobilnymi, można je pobierać bezpośrednio z oficjalnego Google Play, ale także z innych alternatywnych źródeł. W takim przypadku jednak należy zachować ostrożność, ponieważ oprogramowanie może być zainfekowane wirusem, a pobranie aplikacji innej niż Google spowoduje unieważnienie gwarancji systemu operacyjnego.

 

Apple iOS

System operacyjny iOS jest używany na urządzeniach mobilnych wyprodukowanych przez amerykańską firmę Apple. Opracowuje go tylko dla swoich telefonów komórkowych iPhone. Jest to bardzo intuicyjny i łatwy w obsłudze system, którego ogromną zaletą jest niezwykła oferta aplikacji i gier. System jest maksymalnie płynny, a aplikacje idealnie dostrojone. Firma posiada własny sklep internetowy z aplikacjami AppStore. Nie ma innego sposobu na pobieranie aplikacji, gier i muzyki na iPhone’y. Interfejs tego systemu operacyjnego jest łatwy w użyciu. IPhone ma przycisk Home, który umożliwia uruchamianie, tworzenie kopii zapasowych lub zamykanie aplikacji oraz sprawdzanie ich stanu. Możesz sterować telefonem za pomocą asystenta głosowego Siri. Wady to np. wyższa cena, mniejsza elastyczność, brak obsługi kart pamięci czy konieczność nagrywania multimediów z komputera za pomocą specjalnego oprogramowania.

 

Windows

Niektóre telefony korzystają z mobilnej wersji systemu operacyjnego Windows firmy Microsoft. Telefony z tym systemem operacyjnym oferują szereg funkcji, które są identyczne jak w komputerach. Oferuje różnorodne aplikacje, które można znaleźć w Windows Marketplace. Ten system operacyjny jest kompatybilny z wieloma sprawdzonymi aplikacjami, takimi jak popularny pakiet Microsoft Office.

Pokaz

Rozmiar i rodzaj wyświetlacza ma znaczenie dla komfortowego użytkowania telefonu. Większe wyświetlacze powyżej 5,5 cala zapewniają lepsze wrażenia wizualne. Z drugiej strony mniejszy wyświetlacz około 4,5 cala wskazuje na mniejszy telefon, który jest łatwiejszy w użyciu i łatwy do schowania w kieszeni. Wyświetlacze o wymiarach 6″ nie są wyjątkiem. Jeśli często chcesz surfować, oglądać filmy lub czytać e-booki, rozważ modele większe niż 5,5 cala.

 

Wyświetlaj rozmiary zgodnie z interfejsem użytkownika

4 ″ do 4,4 ″ – nadaje się do obsługi jedną ręką. Bardzo kompaktowe wymiary. Wadą są jednak czynności takie jak pisanie czy surfowanie po Internecie.
4,5 ″ do 4,9 ″ – ponownie idealnie leżą w dłoni. Dziś jednak producenci prawie już ich nie oferują.
5″ do 5,4″ – najpopularniejszy rozmiar wyświetlacza, wygodny w użyciu i jednocześnie kompaktowy.
5,5″ do 5,9″ – bardzo często wyszukiwana kategoria wyświetlaczy. Jest bardzo łatwy w obsłudze, a jednocześnie jego wymiary są nadal kompaktowe.
6″ i więcej – gdzieś w tej kwestii zaczyna się granica między smartfonem a tabletem. Duży wyświetlacz działa wygodnie i szybko, ale jest niepraktyczny.

 

Technologia wyświetlania i rozdzielczość

Jakość obrazu decyduje nie tylko przy wyborze telewizora, który oglądamy przez około 3 godziny dziennie, ale także z telefonami komórkowymi. Patrzymy na telefon komórkowy przez co najmniej 5 godzin dziennie. Ważną rolę odgrywa rozdzielczość i jej czytelność. Na rynku dostępne są urządzenia z wyświetlaczami różnych technologii.
OLED – najbardziej innowacyjna technologia wykorzystywana w produkcji wyświetlaczy mobilnych. nie używają podświetlenia, ponieważ poszczególne kropki zapalają się same. Stosowane są tak zwane diody organiczne. Wyróżniają się mocnym podświetleniem, dobrą czytelnością, wierniejszym odwzorowaniem kolorów. Wyświetlacze te mają również swoje podkategorie AMOLED i P-OLED. Żywotność jest nieco krótsza niż wyświetlaczy LCD.
AMOLED – wyróżnia się technologią czarnego wyświetlacza. Tworzy najlepsze kontrasty, renderując czerń. Ten typ wyświetlacza również oszczędza baterię.
P-OLED – to pasywna matryca wyświetlacza, która wolniej renderuje kolory. Służy do mniejszych przekątnych lub do szmaragdów.
LCD – LCD to technologia wykorzystująca podświetlenie. obraz, który widzisz na ekranie, składa się wyłącznie ze zmodyfikowanego światła białego. Cały obszar wyświetlacza jest równomiernie podświetlony. Ich obróbka technologiczna jest znacznie prostsza i stosowana przez wielu producentów. Posiadają 2 podkategorie – IPS i TN.
IPS – to dość zaawansowana technologia o niskim poborze mocy, dobrym oddawaniu kolorów i bezbłędnych kątach widzenia. Jest to kategoria, którą można znaleźć w średniej i wyższej klasie telefonów komórkowych. Mają długie życie, ale gorszy pokaz czerni. Wykorzystują podświetlenie, więc trudno uzyskać wysokiej jakości czerń. Podczas oglądania ekranu pod kątem kolory zmieniają się niemal niezauważalnie, co sprawia, że ​​wyświetlacze IPS są bardzo uniwersalne. Mocną cechą IPS jest też stosunkowo dobra czytelność w słońcu.
TN – stara technologia LCD o wysokiej jasności. Zaletą jest bardzo niski koszt produkcji i minimalny czas reakcji. Z drugiej strony wady to wyższe zużycie w porównaniu do IPS, niższa jakość kolorów i znacznie gorsze kąty widzenia. Dziś jest rzadko używany.

 

Różnica

Ważna jest również rozdzielczość wyświetlacza, ile kolorowych kropek/pikseli wyświetlacz ma na krawędziach, wskazuje na jakość obrazu. Każdy punkt stanowi część obrazu, najwyższy wyświetlacz ma najwyższe liczby. Jeśli pikseli będzie mało, zobaczysz obraz w kratkę, a wręcz przeciwnie, jeśli pikseli będzie za dużo, ludzkie oko tego nie zauważy, więc zapłacisz za coś, czego nawet nie zobaczysz. Starsze telefony z przyciskami miały rozdzielczość 240 x 360 pikseli, co wystarczało na mały wyświetlacz. W dzisiejszych smartfonach rozdzielczość zmienia się w różnych wartościach. Jakość powinna zaczynać się od 1920 x 1080 px. Rozdzielczość wyświetlania 2340 x 1080 px, 2688 x 1242 px czy nawet 3200 x 1440 px zaoferuje Ci zupełnie inną dokładność obrazu.
Gęstość pikseli jest również ważna dla jakości obrazu. Dokładność wyświetlacza określa wartość PPI, piksele na cal, po czesku liczba pikseli na cal. Wyższa liczba oznacza dokładniejszy wyświetlacz, czyli mniej widoczne pojedyncze punkty. Za dobrą wartość można uznać 350 PPI i więcej, gdzie kropki są prawie nie do odróżnienia, a obraz jest w porządku.

 

Jasność i jasność

Aby zachować dobry wzrok, nie należy lekceważyć tego parametru. Opłaca się manipulować jasnością tak, aby w nocy była delikatna dla oczu, a jednocześnie, aby wyświetlacz był czytelny w jasnym świetle słonecznym. Jeśli telefon może filtrować niebieskie światło, to również jest zaletą. Minimalna wartość powinna wynosić 1 cd/m2, maksymalna ponad 500 cd/m2, najlepsze telefony mają do 700 cd/m2.

 

Aparat fotograficzny

Aparat to cecha wspólna nie tylko smartfonów. Większość modeli wyposażona jest w przedni aparat, który zazwyczaj ma rozdzielczość od około 5 do 12 Mpx. i nadaje się do wykonywania autoportretów. W droższych telefonach możesz napotkać podwójne lub potrójne aparaty. Przy wyborze nie kieruj się liczbą megapikseli aparatu, ponieważ inne czynniki również wpływają na jakość twoich zdjęć. Nie jest prawdą, że im więcej megapikseli, tym lepszy aparat. Tylko dlatego, że ma tylny aparat 20Mpx, nie oznacza, że ​​robi lepsze zdjęcia niż aparat 8Mpx. Ważnym parametrem natomiast jest jasność, zapisana w formacie f/liczba, która wskazuje, jak bardzo może się otworzyć przysłona aparatu, a co za tym idzie, ile światła pada na matrycę. Im mniejsza liczba, tym lepsze rozmycie i jasność. Tylny aparat ma wyższą wydajność, pozwala na lepszą integrację obiektywu z korpusem telefonu. Są to najczęściej aparaty 8, 12 lub 16 Mpx. Aparaty o rozdzielczości 23 Mpx nie są wyjątkiem.

 

Występ

Potężny procesor oznacza większą szybkość i płynniejszą reakcję telefonu. Jeśli korzystasz z bardziej wymagających aplikacji, oglądasz filmy lub grasz w gry na telefonie, nie lekceważ wydajności. W przypadku droższych smartfonów powszechne są procesory o taktowaniu powyżej 2 GHz. Dostępne są telefony komórkowe z procesorami z czterema, a nawet ośmioma rdzeniami. Zwykle im więcej rdzeni, tym lepiej, im mocniejszy system i tym płynniej działa.

 

Rozmiar pamięci

W przypadku telefonów komórkowych, podobnie jak w przypadku innych urządzeń elektronicznych, ilość pamięci ma kluczowe znaczenie. Ponownie, im więcej paska, tym lepiej, zwłaszcza jeśli robisz dużo zdjęć, kręcisz lub oglądasz filmy i grasz w gry. Wybierz telefon z największą możliwą pojemnością pamięci – użytkownika i RAM. Np. z telefonem z deklarowanymi 64 GB przestrzeni dyskowej normalnie będziesz miał do dyspozycji około 50-55 GB, resztę zajmie system, preinstalowane aplikacje i dodatkowe funkcje. Dziś pamięć RAM to około 4 GB dla lepszych smartfonów i około 2 GB dla tańszych. Najlepsze telefony komórkowe mają do 6 GB lub 8 GB.
Pamięć użytkownika — pamięć wewnętrzna telefonu to ilość danych, które możesz przechowywać w telefonie. Część zajmują aplikacje, reszta jest bezpłatna dla zdjęć, gier i filmów. Rozmiar pamięci to zwykle 16, 32 lub 64 GB.
Smartfony często oferują możliwość rozbudowy o karty pamięci SD. Karty 32, 64 lub 128 GB są dziś powszechne. Karty pamięci MicroSD są obecnie produkowane w rozmiarze do 512 GB. Jednak nie wszystkie smartfony obsługują tak duże karty pamięci, dlatego warto sprawdzić maksymalną obsługiwaną pojemność.

Bateria

Żywotność baterii odgrywa ważną rolę przy wyborze telefonu. Żywotność baterii jest podana w mAh (miliamperogodzinach). Im wyższa liczba, tym większa pojemność. Żywotność baterii zależy nie tylko od pojemności baterii, ale także np. od wielkości wyświetlacza czy mocy. Standardowa pojemność baterii na jeden dzień to około 4500 mAh. Przy większej pojemności wydłuża się czas ładowania, ale także żywotność telefonu. Niektóre smartfony obsługują dziś zarówno szybkie ładowanie, jak i ładowanie bezprzewodowe.

 

Łączność

Ważna jest również łączność telefonu, dzięki czemu smartfon może dostosowywać się i dostosowywać do innych urządzeń lub funkcji. Funkcje Bluetooth, Wi-Fi, GPS, NFC powinny być standardem.
Łącząc nie zapomnij o wszechstronności. Wiele telefonów oferuje obecnie obsługę dwóch kart SIM. Dwie karty SIM pozwalają korzystać z usług dwóch operatorów jednocześnie. Wiąże się to również z udostępnieniem sieci Internet oraz możliwością podłączenia do telefonu sieci 3G, 4G lub LTE.
Łączność jest również związana z łącznością. Do podłączenia słuchawek potrzebne będzie gniazdo 3,5 mm, a do ładowania nie powinno zabraknąć mini lub micro USB. Obecnie popularny jest typ USB C, który ładuje telefon komórkowy w ciągu godziny.

 

Wytrzymałość

Niektóre telefony oferują trwałość gwarantowaną certyfikatem IP, który jest miarą ochrony przed kurzem i wodą, wyrażoną kodem w postaci IPxx. Pierwsza cyfra wskazuje stopień ochrony przed wnikaniem ciał stałych, takich jak kurz. Druga liczba oznacza wodoodporność w skali od 1 do 8. Wytrzymałe smartfony z ochroną IP68 wytrzymują kurz, wodę (do 1,5 metra) oraz wstrząsy mechaniczne. Telefony zewnętrzne są odporne nie tylko na kurz i wodę, ale także na uderzenia. Zwykle mają solidną gumową strukturę, która pochłania wstrząsy, oraz wysokiej jakości szkło osłonowe na wyświetlaczu. Dla przeciętnego użytkownika korzystanie z wyświetlacza będzie odporne na pękanie i deszcz. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie telefonu w szkło ochronne i pokrowiec.

 

Cena

Cena na pewno wpłynie na Twoją decyzję przy zakupie telefonu. W każdej kategorii możesz wybrać telefon, który spełni Twoje oczekiwania. Telefony komórkowe z przyciskami nie starzeją się tak szybko i wydają się być tańsze. W przypadku smartfonów nowe produkty są szczególnie drogie, ale szybko się starzeją, a ich cena spada. Najtańsze telefony dotykowe można kupić do 5000 CZK, wyświetlacz do takich telefonów jest najczęściej typu IPS. Smartfony od 5000 CZK wzwyż mają wyższą wydajność, ale nie wyróżniają się jakością. Średnia kategoria to smartfony od 7 000 do 12 500 CZK, w większym stopniu występują one z wyświetlaczem OLED i aparatem wyższej jakości. W kategorii od 20 000 CZK wzwyż znajdziesz telefony o najwyższej wydajności, wysokiej jakości wzornictwie i często także dłuższej obsłudze oprogramowania.
Wybierając telefon postaw na sprawdzonych producentów Samsunga, Apple, Lenovo czy Huawei

Ulubione telefony komórkowe:

Apple iPhone 11 64GB Żółty recenzja

Apple iPhone SE 2020 64GB Czarny recenzja

 

Najlepsze telefony

Apple iPhone SE 2020 64GB Czarny recenzja

Najlepsze smartfony do 10 000 CZK

Redmi 9C 3/64GB Niebieski recenzja

Samsung Galaxy M31s SM-M317 6/128GB Niebieski recenzja

Najlepsze samochody fotograficzne

Redmi Note 9 Pro 6/128GB Szary recenzja

Apple iPhone 11 Pro 64GB Gwiezdna Szarość recenzja

 

 

Umiejętności

Opublikowano w dniu

16 lipca 2021