Nie masz jeszcze powerbanku? Powody, dla których warto go mieć

,

Powerbank to mobilna bateria, która działa tak samo jak ładowarka. Zaletą jest mobilność, dzięki czemu nie musisz szukać gniazdka w biegu ani prosić kogoś o naładowanie telefonu. Nie powinieneś wtykać kabli do swojego urządzenia, o którym nic nie wiesz. Niektóre są zmodyfikowane, mogą zawierać oprogramowanie szpiegujące lub mogą niszczyć podłączone urządzenia. Lepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w power bank i własny kabel ładujący.

Wybierając power bank należy kierować się przede wszystkim jego pojemnością, szybkością i czasem ładowania.
Powerbank naładuje Twoje urządzenie wielokrotnie. Jeśli nie chcesz zajmować się ciągłym poszukiwaniem prądu podczas długich podróży, zaopatrz się w power bank odpowiedni dla Twojego urządzenia mobilnego.

 

Jak wybrać i używać powerbanku

Power banki sprzedawane są w różnych rozmiarach, pojemnościach i cenach. Najtańszy można dostać za około trzysta, który oferuje doładowanie telefonu na jedno lub dwa doładowania. Takie powerbanki sprawdzą się na co dzień, gdy bateria Twojego telefonu jest niewystarczająca lub gdy chcesz mieć zapas na czas kręcenia filmu lub grania w gry wideo.
Najważniejsze są dane dotyczące pojemności power banku, jest ona podawana w miliamperogodzinach (mAh), po przemnożeniu przez napięcie wyjściowe daje nominalną pojemność power banku. Pojemność baterii telefonu jest również podawana w miliamperogodzinach, upraszcza to wyobrażenie o tym, ile razy można naładować telefon komórkowy z powerbanku.

Pojemność baterii może się różnić. Część pojemności jest tracona podczas konwersji napięcia, można założyć, że rzeczywista pojemność będzie o 5-15% niższa, różni się w zależności od modelu. Jeśli używasz systemu bezprzewodowego do ładowania telefonu, stracisz więcej energii.
Aby power bank naładował Twoje urządzenie, jego pojemność musi być większa niż pojemność urządzenia, które zamierzasz nim ładować.
Powerbank o pojemności od 10 000 mAh do 20 000 mAh wystarczy na całoweekendowe użytkowanie. Jest jednym z większych, więc warto go kupić wiedząc kiedy i jak będziesz go nosić.
Największy power bank, który jest przeznaczony do długotrwałego użytkowania lub ładowania najbardziej wymagających urządzeń, takich jak laptopy, ma pojemność 30 000 mAh. Korzystając ze standardu Power Delivery (PD), umożliwiają ładowanie za pomocą kabla USB-C, dzięki czemu możesz używać powerbanku jako dodatkowego akumulatora.
Ten power bank może się przydać na dłuższe wyjazdy lub do długotrwałej pracy w terenie. Jeśli podróżujesz samolotem, linie lotnicze określają, jak duży power bank możesz mieć na pokładzie. Limit to zwykle 100Wh, czyli power bank o pojemności 20 000mAh przy napięciu wyjściowym 5V, ale lepiej przed podróżą sprawdzić w linii lotniczej.
Im większa pojemność baterii, tym lepiej. Jeśli jednak potrzebujesz go tylko do okazjonalnego ładowania, nie musisz przesadzać, ponieważ powerbank o większej pojemności jest też większy i cięższy, a przez to mniej przenośny.

 

Szybkie ładowanie

Szybkość ładowania urządzenia wpływa na prąd wyjściowy ze złącza. Nowoczesne bramki obsługują protokoły szybkiego ładowania. Łączy się z zasilanymi urządzeniami za pośrednictwem interfejsu USB-C, a za jego pośrednictwem power bank i urządzenia uzgadniają obsługiwane tryby ładowania. Istnieje kilka protokołów, na przykład Quick Charge 3.0 podniesie napięcie do 22 woltów, a prąd do 4,6 ampera i dostarczy 100 watów do podłączonego urządzenia. Protokół ten umożliwia zasilanie wymagających urządzeń, takich jak laptopy.
Protokoły umożliwiają szybkie ładowanie nawet mniej wymagających urządzeń. Na początku akumulator ładuje się dużymi prądami, a gdy jest już prawie pełny, zaczyna ładować się wolniej. Dzięki elektronice monitorującej akumulator ładuje się szybko tylko do 80% pojemności, dzięki czemu akumulator jest znacznie mniej zagrożony.
Szybkie ładowanie jest praktyczne, gdy bateria jest pusta, szybko się naładuje i możesz kontynuować pracę.
W przypadku akumulatorów problemem jest ciepło, które przyspiesza ich starzenie i degradację chemiczną. Optymalne jest utrzymywanie baterii mobilnej naładowanej w zakresie 40-80%. Baterie litowo-jonowe i litowo-polimerowe nie przeszkadzają, gdy są w pełni naładowane lub całkowicie rozładowane. Najbardziej obciążane są szybkim rozładowaniem i szybkim ładowaniem podczas pracy.

Bezprzewodowe powerbanki

Bezprzewodowe powerbanki najczęściej pracują w standardzie Qi, co umożliwia ładowanie obsługiwanych smartfonów czy smartwatchy bez konieczności używania kabli. Bezprzewodowe powerbanki wyposażone są również w klasyczne złącza USB, dzięki czemu można nimi ładować inne urządzenia, które nie wspierają ładowania bezprzewodowego.
Ładowanie bezprzewodowe polega na prostym umieszczeniu ładowanego urządzenia na powerbanku, gdy następuje komunikacja pomiędzy powerbankiem a urządzeniem, energia zaczyna być przekazywana za pomocą pola elektromagnetycznego krótkiego zasięgu. Nic nie musi być fizycznie połączone.
Ładowanie bezprzewodowe jest mniej wydajne niż ładowanie przewodowe, około dziesięciu do dwudziestu procent. Ładuje się wolniej, a bezprzewodowy odbiornik podnosi temperaturę akumulatora o około 5°C, co bardziej obciąża akumulator.
Istnieje więcej protokołów ładowania bezprzewodowego. Jeśli zamierzasz kupić bezprzewodowy power bank, zwróć uwagę na oferowane przez niego protokoły i wydajność, powinny pasować do Twojego telefonu lub smartwatcha. Kompatybilność jest niezbędna.
Niektóre telefony obsługują tak zwane odwrotne ładowanie bezprzewodowe. Jest to przydatne, jeśli musisz naładować zegarek w nagłym wypadku lub podzielić się z kimś energią. Odwrotne ładowanie bezprzewodowe zamienia telefon w bezprzewodowy power bank. To nie jest świetne rozwiązanie do ładowania, ale jeśli potrzebujesz trochę mocy, będziesz mieć ją pod ręką.

Jak dbać o power bank

Dbanie o power banki jest podobne do innych urządzeń. Aby Twój power bank dobrze Ci służył, musisz o niego dbać, a także odpowiednio przechowywać, gdy go nie używasz. Nie należy pozostawiać powerbanku w pełni naładowanego lub całkowicie rozładowanego. Większość innych urządzeń, których nie używasz, jest zagrożona całkowitym rozładowaniem, ponieważ powoli wyczerpują się, gdy nie są używane, powerbanki w zasadzie nie tracą znacznej ilości energii, gdy nie są używane. Dlatego nie należy w pełni ładować power banku przed jego przechowywaniem. Zalecany poziom naładowania przed przechowywaniem to mniej niż 80% – najlepiej około 60%. Niektóre rodzaje powerbanków mają kontrolę pojemności, które ich nie mają, dlatego lepiej przechowywać je bez ładowania i dopiero w pełni naładować przed użyciem.
Powerbanki zawierają mikrokontroler sterujący oraz czujniki monitorujące bezpieczeństwo urządzenia. Sprawdzają temperatury, prądy, liczbę cykli ładowania oraz wiek akumulatora. Jeśli niektóre parametry wykraczają poza określone parametry, zablokują urządzenie i wyłączą je. Nie naprawiaj powerbanku samodzielnie, możliwe, że system wykrył problem i zapobiega czemuś gorszemu, na przykład pożarowi.
Powerbanki to niezawodne i bezpieczne urządzenia. Należy jednak uważać i nie narażać ich na obciążenia mechaniczne lub wysokie temperatury. Nigdy nie otwieraj ich na siłę, nie wierc w nich ani nie wrzucaj ich do ognia. Lit jest bardzo reaktywnym metalem, jeśli struktura baterii pęknie, jest to od razu katastrofa.
Jeśli wybierasz się w teren, poszukaj powerbanku o trwałej konstrukcji, na przykład ze stali lub magnezu, lub gumowanego modelu do użytku na zewnątrz.

Funkcjonować

Powerbanki mają różne funkcje lub wyposażenie.
Potężne powerbanki mają czasami funkcję rozruchu awaryjnego – mogą zapewnić krótkotrwałe ekstremalne prądy, które wystarczą do uruchomienia samochodu.
Niektóre modele oferują dwuprzewodową latarkę o strumieniu świetlnym 120 lumenów oraz kompas. Jest to szczególnie przydatne dla pasjonatów poruszających się nocą po lesie.
Jeśli wybierasz się na dalekie wyprawy na łonie natury, warto zainwestować w solarny power bank. Urządzenia te działają z wykorzystaniem wbudowanych paneli słonecznych, dzięki czemu pozyskują potrzebną energię i magazynują ją w ogniwach baterii. Są bardzo odporne na kurz, brud i wodę. Wśród zalet banków energii słonecznej jest ich niewyczerpane źródło energii. Po rozładowaniu zbiornik magazynowy jest ponownie ładowany za pomocą światła słonecznego i nie musisz się o nic więcej martwić. Takie rozwiązanie nadaje się również do domku letniskowego i innych miejsc, które nie są podłączone do sieci elektrycznej.

Sama kategoria jest reprezentowana przez elektrownie, są to przenośne powerbanki, które podają pojemność nie w miliamperogodzinach, ale w watogodzinach. To bardziej zapasowe źródło zasilania niż klasyczny power bank. Dzięki mocy wyjściowej ponad 4000 watów mogą utrzymać piekarnik elektryczny, odkurzacz lub pełnoprawny komputer stacjonarny. Urządzenia te w połączeniu z panelem słonecznym rozwiążą pracę urządzeń np. w domku letniskowym lub jako źródło zapasowe w przypadku braku prądu. Ich waga przekracza nawet 10 Kg.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

6 czerwca 2023