Niektóre miejsca w kuchni są wyraźnie brudne – naczynia w zlewie, plamy na podłodze czy wypieki w piekarniku. Ale brudnych miejsc w kuchni jest o wiele więcej. A niektóre z nich nie są już tak oczywiste. Ale które to miejsca i o czym zdecydowanie nie należy zapominać podczas kolejnego sprzątania?
Guziki, uchwyty, uchwyty
Po przyciski czy uchwyty sprzętów kuchennych i mebli sięgasz często, często nawet kilka razy dziennie. On niekoniecznie to w nich rozpozna, wręcz przeciwnie. Należy jednak przecierać wszystkie przyciski, uchwyty i uchwyty przynajmniej raz w tygodniu. Najlepiej jakimś środkiem dezynfekującym.
Gąbki, szmaty, szczotki
Gąbki i szmaty kuchenne mogą gromadzić zaskakującą ilość bakterii. I na pewno nie jest to coś, czym chcesz myć naczynia lub wycierać linię. Aby temu zapobiec, po każdym gotowaniu lub czyszczeniu należy przepłukać szmaty i gąbki wrzącą wodą. To samo możesz zrobić za pomocą pędzla. Ale nie wahaj się włożyć go do zmywarki.
Zlew
Chociaż przez zlew przepłynie dużo wody i może się wydawać, że z tego powodu jest czysta, tak nie jest. To idealne miejsce do rozwoju bakterii. Najczęściej występują w miejscu połączenia zlewu z linią i wokół odpływu. Dlatego należy dezynfekować zlew po każdym gotowaniu lub zmywaniu naczyń. Nie zapomnij wytrzeć kranu i linii wokół zlewu.
Deski do krojenia
Najgorsze pod tym względem deski do krojenia są te drewniane. W szczelinach, które pojawiają się na każdym produkcie drewnianym, bakterie osadzają się już po pierwszym użyciu. I oczywiście nie można wkładać drewna do zmywarki, co utrudnia konserwację. Dlatego do prania należy używać wrzącej wody z odrobiną mydła lub innego środka czyszczącego. Następnie dokładnie opłucz deskę do krojenia i osusz ją papierową serwetką lub czystą szmatką. A jeśli chcesz tego uniknąć, zaopatrz się w deskę do krojenia, którą możesz myć w zmywarce. A najlepiej dwa na raz, jeden do krojenia owoców i warzyw, a drugi do krojenia mięsa.
Pudełka i butelki na wodę
Za każdym razem, gdy używasz pudełka do przenoszenia lub przechowywania żywności, musisz je odpowiednio wyczyścić. Jest to idealne środowisko do rozwoju bakterii. Całkowicie zdemontuj pudełko i włóż wszystkie części do zmywarki. Jeśli nie masz zmywarki lub pudełka nie można myć w zmywarce, umyj je ręcznie gorącą wodą z mydłem. Następnie pozostaw do wyschnięcia. To samo tyczy się butelek do picia czy termosów. Po każdym użyciu należy dokładnie umyć.
Sól i pieprz
Być może zaskakującym miejscem, w którym rozwijają się bakterie, są solniczki i pieprzniczki. Zbierasz je kilka razy dziennie i często brudnymi rękami po przygotowaniu jedzenia. Regularnie wycieraj solniczkę i pieprzniczkę, najlepiej chusteczkami dezynfekującymi. Najlepiej po każdym gotowaniu, ale raz w tygodniu też wystarczy.
Biurko robocze
Kuchnia służy przede wszystkim do przygotowywania posiłków. Ale często zdarza się, że kładziesz na nim torbę na zakupy, a nawet torebkę lub plecak. Dlatego konieczne jest regularne i dokładne czyszczenie blatu linii. Najlepiej używać do tego chusteczek dezynfekcyjnych lub czystej szmatki i sprayu dezynfekcyjnego. Unikaj używania szmat, których używasz do mycia naczyń, ponieważ stanowią one siedlisko bakterii, jak opisano powyżej. Codziennie myj otwartą powierzchnię linii, raz w tygodniu zacznij wycierać powierzchnie pod małymi urządzeniami.