Jak przygotować plastikowe okna na zimę

Okna plastikowe cieszą się dużą popularnością, w przeciwieństwie do okien drewnianych nie wymagają specjalnej konserwacji obróbki powierzchni, ale ich okucia i uszczelki nie mają zastosowania. Jeśli starasz się tylko myć, z czasem mogą wystąpić problemy z funkcjonalnością. Mróz generalnie nie radzi sobie dobrze z tworzywami sztucznymi, różnice temperatur wewnątrz i na zewnątrz powodują naprężenia, a kondensująca się wilgoć może znacznie skrócić żywotność okuć. Dlatego jesienią oprócz mycia trzeba też przygotować okna na zimę, nawet te nowe, które służą nam dopiero od kilku lat.

Sprawdź stan techniczny okien

Tylko zadbane i odpowiednio wyregulowane okna zapewnią maksymalne oszczędności energii na ogrzewanie.
Przed zimą upewnij się, że okna działają tak, jak powinny. Możesz stwierdzić, że Twoje okna nie są optymalnie wyregulowane, nie dokręcając klamki podczas zamykania lub pocierając dolną krawędź ramy podczas zamykania. Jeśli masz dokumentację producenta dotyczącą okien, najpierw przyjrzyj się jej i wyreguluj okna zgodnie z instrukcją. Możesz to łatwo zrobić samodzielnie za pomocą klucza imbusowego. Na obwodzie skrzydła znajdziemy kołki regulacyjne. Eksperci zalecają regulację przy otwartym skrzydle i przekręcenie klucza tylko o kilka stopni. Skrzydło następnie przesuwa się lekko w górę lub w dół i uważnie monitorujesz położenie okna. Po każdym obrocie zamknij i otwórz okno i sprawdź wynikowy efekt. W przypadku bardziej skomplikowanych systemów warto skontaktować się z serwisem dostawcy.

Nasmaruj okucia okna

Pomyśl też o zawiasach i okuciach, a przed zimą nasmaruj wszystkie ruchome części, sworznie i dyszle olejem silikonowym, olej do maszyn do szycia również dobrze się sprawdzi. Miejsca wycieku oleju są zwykle oznaczane bezpośrednio na armaturze lub bezpośrednio w instrukcjach producenta. Nigdy nie używaj oleju kuchennego ani produktów zawierających kwasy lub żywice, które mogą uszkodzić mechanizm. Do szpilek zamykających i kamieni na ramie okiennej zaleca się użycie niewielkiej ilości wazeliny.

Sprawdź uszczelki

Istotny wpływ na ich dobrą izolację mają uszczelki okienne umieszczone na obwodzie skrzydła i ościeżnicy. Po prostu go umyj lub potraktuj odrobiną oleju silikonowego lub gliceryny. Uszczelka powinna przez cały czas pozostawać elastyczna i zachować swój kształt. Jeśli jest uszkodzony, wymień go na nowy o odpowiednim rozmiarze, sztywności i kształcie.

Mycie okien

Umyj okna przed mrozami. Sprawdź czystość i przepuszczalność otworów spustowych w dolnej części ram. Nigdy nie używaj środków ściernych ani szorstkich gąbek na powierzchni okien, tylko ciepłą wodę i detergent.

Drewniane eurokna

Zgodnie z zaleceniami dostawcy nie zapomnij o obróbce drewnianych euro okien zwykle co najmniej dwa razy w roku specjalnym produktem do bejcy. Balsam do bejcy do okien drewnianych nie tylko dostarczy niezbędnych składników ochronnych, ale także wyleczy wszelkie mikropęknięcia powstałe w wyniku zmian objętości drewna. Aplikację należy wykonywać w temperaturze od +5 ° C do +25 ° C.

Wentylacja

Okna można również wyposażyć w tzw. Wentylację letnią i zimową. Regulacja odbywa się poprzez obrócenie odpowiedniej części złączki. Oznacza to, że w pozycji uchylonej podczas „zimowej wietrzenia” okno można otworzyć tylko na ok. 4 cm, natomiast wersja letnia pozwala na standardowe uchylenie ok. 16 cm. Nowoczesne okna wyposażone są również w mikrowentylację.
Wentylacja letnia i zimowa jest ściśle związana z odprowadzaniem nadmiaru wilgoci z mieszkania. Zimą bardzo ważna jest odpowiednia wentylacja, tj. krótko i intensywnie. Około 3 razy dziennie otwieramy szeroko okna w każdym pomieszczeniu i wietrzymy przez kilka minut. Powietrze w pomieszczeniu szybko się zmienia, a ściany i meble nie wychładzają się, temperatura szybko wraca do przyjemnego poziomu po zamknięciu okna. To najłatwiejszy sposób na zaoszczędzenie ciepła. Eksploatację mieszkania należy zawsze dostosować do warunków, w których wilgotność względna powietrza utrzymywana jest poniżej 50% przy temperaturze powietrza ok. 20,6 st.

Wysokiej jakości okna plastikowe są zwykle prawie bezobsługowe, ale kilka minut w roku znacznie wydłuży ich żywotność i znacznie zwiększy ich funkcjonalność.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

7 września 2020