Pranie wyjęte z pralki musi przyjemnie pachnieć i być czyste. Dlatego w ogóle go tam umieściliśmy. A jeśli nie, to coś jest nie tak. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, dlaczego tak się dzieje i jak szybko poradzić sobie z tym problemem.
Przyczyny zapachu
Dowiedzenie się, dlaczego pralka pachnie, zanim się z tym uporasz, jest ważne dla przyszłej profilaktyki. Dlatego zawsze najpierw znajdź przyczynę zapachu.
Użycie większej ilości detergentu niż to konieczne
Częstym błędem, który powoduje nieprzyjemny zapach z pralki, jest użycie większej ilości detergentu niż zaleca producent. Paradoksalnie większość ludzi, którzy to robią, chce, aby ich pranie lepiej pachniało. Nie działa, ponieważ pralka podczas prania wlewa określoną ilość wody, w której rozpuszcza się tylko określona ilość proszku. Ale jeśli jest go za dużo, nie rozpuści się i osiądzie w jakiejś części bębna. I nieuchronnie zacznie śmierdzieć po jakimś czasie. Dlatego nigdy nie przekraczaj zalecanej ilości.
Niewystarczające czyszczenie pralki
Chociaż na pierwszy rzut oka pralka zawsze wygląda na czystą, jeśli spojrzysz nieco pod powierzchnię, przekonasz się, że tak nie jest. A jeśli od czasu do czasu nie wyczyścisz dokładnie pralki, zacznie ona śmierdzieć. Zajrzyj pod gumowe uszczelki lub do filtra. Nie tylko odkryjesz skarby, takie jak podarte guziki czy zapomniane monety, ale także prawdopodobnie pleśń lub grzyby. Czasami nawet zwykła skarpeta, która zbyt długo leżała pod luźną uszczelką, jest odpowiedzialna za smród.
Zamykanie drzwi
Możesz również zapobiec powstawaniu pleśni w pralce, pozwalając jej wyschnąć. Jeśli zamkniesz ją natychmiast po wyjęciu prania, stworzy ona idealne środowisko dla rozwoju bakterii i nieprzyjemnych zapachów.
Niskie temperatury podczas prania
Każda nowoczesna pralka dobrze wypierze ubrania nawet w niskich temperaturach. To świetna wiadomość, zwłaszcza jeśli chodzi o ubrania. Nie zepsuje się ani nie rozpadnie tak szybko. Ale gorzej jest z pralką. Warto od czasu do czasu włączyć go do 90 stopni. Zaowocuje to gruntownym wyczyszczeniem, a zapach na pewno nie będzie Ci przeszkadzał przez jakiś czas.
Jak pozbyć się zapachu
Teraz, gdy znasz przyczynę zapachu, nadszedł czas, aby szybko się go pozbyć. Kluczem jest dokładne wyczyszczenie całego urządzenia.
Najpierw wyjmij dozownik detergentu i umieść go w roztworze specjalistycznego środka do czyszczenia pralek. Pozostaw go w nim na co najmniej godzinę. W międzyczasie zajmij się filtrem (znajduje się na dole). Wyrzuć z niej wszystko i dokładnie umyj. Na koniec zajrzyj za gumowe uszczelki – najczęstsze źródło zapachów. Dlatego gruntowne czyszczenie jest w porządku. Pleśni można się pozbyć tylko za pomocą produktu przeznaczonego specjalnie do jej zwalczania. Namocz w nim szmatkę i umieść ją bezpośrednio na dotkniętym obszarze pod uszczelką na co najmniej 30 minut.
Ocet, soda oczyszczona lub kwasek cytrynowy
Ocet może również pomóc w zapachu. I nie tylko nim – usuwa również kamień osadzony na dnie bębna. Jedyne, na co trzeba się przygotować, to to, że jego charakterystyczny zapach będzie czuć w całym mieszkaniu. Dodaj trzy czwarte szklanki octu do dozownika proszku, a następnie obróć pranie do 90 stopni. Jeśli nie lubisz zapachu octu, możesz zastąpić go sodą oczyszczoną. Jego działanie jest identyczne jak w przypadku octu, podobnie jak zastosowanie i dawkowanie. Podobnie działa kwas cytrynowy. Uważaj tylko na zmianę dawki. Wystarczy jedna ćwiartka.
Najpopularniejsze modele pralek według opinii użytkowników