Prane pranie powinno pachnieć świeżo. Często jednak okazuje się, że zamiast przyjemnego aromatu czujemy nieprzyjemny, rozkładający się zapach. Dlaczego to się dzieje? A czy są jakieś proste domowe sposoby na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z pralki?
Przyczyny nieprzyjemnego zapachu z pralki
Zanim przeczytasz, jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pralki, musisz dowiedzieć się, dlaczego urządzenie przestaje działać tak, jak powinno. Jest to ważne, ponieważ ta wiedza pomoże Ci uniknąć podobnych problemów w przyszłości. Skąd więc bierze się nieprzyjemny zapach z pralki?
Nieprzestrzeganie zaleceń producenta pralki/detergentu
Co robisz, aby Twoje pranie było czyste i pachnące? Jeśli odpowiesz: „Dodaję trochę więcej detergentu”, to również informacja, dlaczego z pralki w Twojej łazience wydobywa się nieprzyjemny zapach. Częstym błędem jest używanie większej ilości detergentu niż potrzeba. Osoby, które to robią zazwyczaj nie biorą pod uwagę faktu, że pralka pobiera określoną ilość wody – wystarczającą do rozpuszczenia zalecanej ilości detergentu lub żelu. Jeśli jest za dużo, w różnych częściach pralki mogą znajdować się pozostałości. A po chwili po prostu zaczynają śmierdzieć. Podanie? Od teraz używaj dokładnie takiej ilości proszku/żelu do prania zalecanej przez jego producenta. Na przykład jedna łyżka detergentu wystarczy do wyprania jednej porcji prania.
Ignorowanie konieczności czyszczenia pralki
Każda pralka na pierwszy rzut oka wydaje się czysta – dlatego wiele osób nie zwraca na nią większej uwagi. To poważny błąd. Jeśli zgięcie gumowe uszczelki i zajrzycie do filtra, na pewno znajdziecie sporo „skarbów” – monety, guziki, ale też foremkę i gąbki. Nie zapomnij więc wyczyścić pralki.
Zamykanie pralki
Aby zapobiec pleśni w pralce, pozwól jej dokładnie wyschnąć. Szeroko otwarta pralka zajmuje miejsce, ale pomoże w walce z brudem. Nie pozostało w nim gorące powietrze, które ulega stagnacji, rozwija się na pleśni i może powodować nieprzyjemny zapach.
Prać w niskich temperaturach
Nowoczesne pralki świetnie nadają się do prania ubrań nawet w niskich temperaturach. Jest to dobre dla odzieży, ale niezbyt wygodne dla samego urządzenia. Od czasu do czasu wystarczy „ugotować” pralkę, czyli nastawić pranie na 90 stopni. Jest bardzo prawdopodobne, że śmierdząca pralka nie będzie już Twoim problemem po takim zabiegu.
Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów w pralce domowymi sposobami
Znasz już powody, dla których pralka pachnie, i wiesz, czego unikać w przyszłości. Teraz jest czas na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów. W razie potrzeby użyj każdej z poniższych metod – po jednej na raz. Zobacz, jak usunąć nieprzyjemne zapachy z pralki.
Wyczyść śmierdzącą pralkę
Najpierw wyjmij szufladkę na detergent, namocz ją w specjalistycznym środku do czyszczenia pralek i pozostaw na około godzinę. W tym czasie zadbaj o filtr – znajduje się na dnie pralki. Opróżnij i dokładnie wyczyść. Ostatnim etapem czyszczenia pralki jest zajrzenie za jej gumowe uszczelki – trzeba je mocno zgiąć.
Bardzo prawdopodobne, że za uszczelką pojawiło się wiele pleśni – może to być przyczyną nieprzyjemnego zapachu z pralki. Aby się go pozbyć, należy namoczyć ściereczkę w silnym wybielaczu, umieścić ją w miejscu formy i pozostawić na około 30 minut. Po tym czasie usuń go bez problemu. To skuteczny sposób na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów w pralce.
Czyszczenie octem
Możesz usunąć nieprzyjemny zapach z pralki (i przy okazji kamień z dna bębna) – ale musisz być przygotowany na to, że jego charakterystyczny zapach będzie wyczuwalny w całym mieszkaniu. W samym procesie nie ma nic skomplikowanego – wsyp filiżankę octu do dozownika proszku, a następnie załaduj pranie pod kątem 90 stopni.
Użyj sody oczyszczonej
Zamiast octu do czyszczenia pralki można użyć sody oczyszczonej. Zasada działania jest taka sama jak w przypadku octu: wlej ¾ szklankę do dozownika i rozpocznij cały cykl mycia pod kątem 90 stopni.
Kwasek cytrynowy na nieprzyjemny zapach pralki
W tym przypadku proporcje nieznacznie się zmieniają. Do dozownika należy wsypać ¼ filiżanki produktu. Kwas cytrynowy jest fantastyczny w walce z kamieniem.
Kompleksowe usuwanie pleśni
Na wielu elementach pralki mogą pojawić się grzyby i pleśń – dlatego czasami potrzebne jest kompleksowe czyszczenie. Pierwszym krokiem jest włączenie pustej pralki z kubkiem sody oczyszczonej i 3 łyżkami boraksu. Po zakończeniu programu wlej do dozownika szklankę octu i ponownie włącz pralkę.
O czym jeszcze musisz pamiętać?
Nieprzyjemne zapachy z pralki można łatwo usunąć. Pamiętaj jednak, że profilaktyka to najlepszy sposób na zapobieganie nieprzyjemnym zapachom z pralki. Aby uniknąć nawrotu problemów, przestrzegaj kilku bardzo ważnych zasad:
Nigdy nie wkładaj do pralki zbyt dużej ilości prania. Z powodu takiej wady woda i detergent nie mogą przeniknąć do wszystkich tkanin, co powoduje nieprzyjemny zapach.
Pranie należy wyjąć z pralki zaraz po praniu – tylko wtedy będzie miało piękny zapach. Jeśli wiesz, że po praniu nie będzie Cię w domu, uruchom program z odpowiednim opóźnieniem. Najtańszy sprzęt tego typu również posiada taką opcję.
Przynajmniej raz w tygodniu doprowadzaj pranie do wysokiej temperatury. Pościel i ręczniki można prać – na pewno ich nie skrzywdzisz.
Zacznij używać zmiękczaczy wody – twarda woda wspomaga wiele procesów, które są szkodliwe dla „zdrowia” pralki.