Zamknięcie sklepów stacjonarnych spowodowało wzrost zakupów internetowych. Wiele osób kupowało produkty online, w tym sprzęt AGD. Dobrze jest wiedzieć dokładnie, co znajduje się na etykiecie energetycznej, w tym artykule wyjaśnimy etykietę na okapach kuchennych.
Etykiety energetyczne są najbardziej użyteczną pomocą przy wyborze sprzętu AGD. Na etykiecie energetycznej urządzenia gospodarstwa domowego znajdziesz informacje o jego klasie energetycznej, zużyciu, hałasie oraz, na przykład, pojemności lub wydajności.
Nawet przy wyborze okapu etykieta energetyczna może być dobrym przewodnikiem. Dowiesz się o klasie energetycznej, rocznym zużyciu, wydajności przepływu powietrza, wydajności oświetlenia, skuteczności filtracji tłuszczu i hałasu.
Okapy kuchenne (zwane w oficjalnej dokumentacji UE „okapami”) sprzedawane w każdym państwie członkowskim Unii Europejskiej należą do kategorii urządzeń gospodarstwa domowego, które muszą być oznakowane specjalnymi etykietami, powszechnie znanymi jako etykiety energetyczne. Najnowszy wzór takiej naklejki na te urządzenia obowiązuje od 1 stycznia 2018 roku
Celem jednolitego oznakowania każdego okapu, który można kupić w Unii Europejskiej, jest dostarczenie konsumentom informacji o wydajności, w szczególności związanej ze zużyciem energii przez daną kategorię urządzeń. Rozwiązanie to przynosi konkretne korzyści potencjalnym nabywcom, gdyż pozwala na stosunkowo łatwe porównanie różnych modeli produktów. Lista parametrów jest możliwa, ponieważ wszystkie dane na etykietach energetycznych okapów są znormalizowane. Niezależnie od producenta czy modelu urządzenia wartości podane na etykietach obliczono w ten sam sposób.
Zapewne większość z Was wie, że etykieta energetyczna informuje o tzw. Klasie energetycznej urządzenia. Oprócz samego zużycia energii znajdziesz również informacje, które pozwolą ci określić np. Na ile efektywnie przepływ powietrza charakteryzuje dany model okapu, czy też jak skutecznie urządzenie pochłania zanieczyszczenia. Poniżej znajduje się szczegółowe wyjaśnienie tego, co znajduje się na etykiecie energetycznej każdego okapu, który trafi do sprzedaży po 1 stycznia 2018 r.
Od 1 stycznia 2018 r. – zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej nr 65/2014 zmieniła się skala klas energetycznych. Wcześniejsze oznaczenia urządzeń wprowadzonych do obrotu w UE przed 1 stycznia 2018 r. Obejmowały klasy A do G (od 1 stycznia 2015 r.) Oraz od A + do F (od 1 stycznia 2016 r.). Obecne etykiety mają już podziały od A +++ do D.
Niestety nie przyzwyczaimy się zbytnio do tych oznaczeń, bo już wiadomo, że prawodawcy unijni postanowili ponownie „wymieszać” klasy i możemy się spodziewać w przyszłości zmiany skali klas energetycznych: np. Zniesienie klas plus – .
Oznaczenie istniejącej etykiety energetycznej okapów.
Jak odnaleźć się na etykiecie energetycznej
Wróćmy jednak do wciąż obowiązującej etykiety kaptura. Wzór obowiązujący od 1 stycznia 2018 r. Wygląda następująco: Na etykiecie umieszczane są znaki (zielone kwadraty z numerami) w celu wyjaśnienia poszczególnych elementów etykiety.
1 – Miejsce na nazwę producenta / dostawcy lub znak towarowy.
2 – Dokładne oznaczenie modelu / identyfikatora urządzenia.
3 – Klasa energetyczna produktu. W przypadku okapów najlepszą klasą energetyczną jest A, wyjątkowo znajdziemy również klasę A +.
4 – Średnie roczne zużycie energii w kWh w zaokrągleniu do najbliższej liczby całkowitej. Odpowiada zużyciu energii pod warunkiem, że okap jest używany przez 60 minut dziennie, a jego światło jest włączone przez 120 minut dziennie.
5 – Klasa efektywności przepływu powietrza. Pokazuje, jak skutecznie okap może odprowadzać powietrze w zależności od poboru mocy. Im wyższa klasa wydajności, tym wydajniej zasysa / pochłania powietrze na jednostkę zużytej energii. Oznaczony jest literami A-G, najbardziej wydajne modele należą do klasy A.
6 – Klasa efektywności oświetlenia; określa efektywność energetyczną źródła światła wbudowanego w okap – czyli stosunek średniej wartości oświetlenia do nominalnego zużycia energii. Im mniej energii okap zużywa na oświetlenie, tym jest bardziej wydajny. Najlepsze modele ponownie należą do klasy A.
7 – Klasa efektywności pochłaniania zanieczyszczeń; określa względny udział zanieczyszczeń osadzonych na filtrach tłuszczu. Jest mierzony poprzez zważenie nowego filtra przeciwtłuszczowego, a następnie przetestowanie go w działaniu, im bardziej jego waga po użyciu różni się od oryginału, tym jest skuteczniejszy, ponieważ złapał więcej brudu.
8 – Poziom hałasu. Wskazuje liczbę decybeli podczas pracy z maksymalną mocą okapu.
Jak widać, informacja na etykiecie energetycznej ma wartość praktyczną, ponieważ pozwala nam wybrać np. Okap o większej wydajności, większej przepuszczalności (skuteczniejsze pochłanianie zapachów) lub po prostu bardziej wydajny. Na koniec należy podkreślić, że ponieważ zasady dotyczące etykietowania są określone w przepisach UE, informacje na etykiecie są „odporne” na reklamy i marketing producenta.
Najlepsze okapy według testu: