Włamanie się do naszego domu lub mieszkania to bardzo nieprzyjemne doświadczenie, którego nikt z nas nie chciałby doświadczyć. Taka impreza jest dla nas nie tylko kosztowna, ale także podważa nasze poczucie bezpieczeństwa. Dlatego opłaca się korzystać z rozwiązań, które oferuje nam nowoczesna technologia. Mówimy głównie o systemach, które składają się na inteligentny dom. Tego typu systemy inteligentnego domu można nazwać ochroną i monitoringiem XXI wieku. Wykorzystajmy je, aby zobaczyć, jak uchronić dom przed włamaniem.
Inteligentny dom, ochrona antywłamaniowa
Zestawy inteligentnego domu to zestaw kilku, a nawet kilkudziesięciu czujników i kamer znajdujących się w naszym domu. Czujniki alarmowe posiadają szeroki zakres funkcji – od detekcji ruchu, dymu czy pożaru po monitorowanie zdarzeń takich jak otwieranie drzwi, okien czy bram garażowych. Z ich pomocą możemy nawet otrzymać informację o otwarciu sejfu czy szafki, w której przechowujemy kosztowności.
Rodzaje inteligentnych czujników:
czujniki tlenku węgla
wykrywacze dymu
czujniki gazu
czujniki temperatury
czujniki zalania
Rodzaje inteligentnych czujników chroniących dom przed włamaniem:
czujniki drzwi i okien
czujniki ruchu
W skład systemu wchodzą również specjalne zestawy monitorujące. Możemy również podłączyć inteligentne przyciski, które pozwolą nam szybko reagować na zagrożenia. Cały system czujników i kamer jest kontrolowany przez jednostki sterujące inteligentnego domu.
Czym są systemy inteligentnego domu i jak działają?
Alarmy domowe nie miałyby sensu, gdyby komunikowały się z nami tylko na miejscu. Ich główną zaletą jest to, że mogą komunikować się z nami gdziekolwiek jesteśmy – nawet po drugiej stronie świata. Są one zintegrowane ze specjalną aplikacją na naszych urządzeniach mobilnych – najczęściej z naszym smartfonem.
Ta komunikacja nie jest tylko jednokierunkowa. Za pomocą aplikacji możesz wydawać rozkazy do centrali w domu. Na przykład możemy nakazać zamknięcie drzwi lub okien, włączyć syrenę alarmową, zaalarmować pracowników ochrony czy odłączyć media takie jak gaz czy prąd.
Systemy antywłamaniowe inteligentnego domu
Centrale do inteligentnego domu
Inteligentne czujniki
Kamery nadzoru
Systemy alarmowe
Zestawy monitorujące
Jak uchronić dom przed włamaniem?
Jak więc wykorzystać te wszystkie innowacje technologiczne, aby chronić swój dom przed złodziejami? Zaczniemy od zastanowienia się nad obszarami, które konkretnie chcielibyśmy chronić. Jakie to będą pokoje? Czy jesteśmy również zainteresowani monitoringiem ogrodów? Czy to tylko kamery monitorujące, czy chcemy włączyć czujniki ruchu i wykrywanie otwartych drzwi i okien?
Kolejnym krokiem będzie wybór jednostki centralnej dla inteligentnego domu. To ważne, bo najłatwiej będzie wybrać czujniki tego samego producenta, u którego zakupiliśmy centralkę. Nie zawsze jest to konieczne, ale z pewnością znacznie ułatwi konfigurację całego systemu. Zobaczmy więc, jakie systemy mogą Ci odpowiadać.
Centrale – podstawa inteligentnego domu
Zacznijmy od stworzenia systemu poprzez wybór centrali. Można go nazwać mózgiem całości, ponieważ zbiera informacje ze wszystkich elementów systemu, przetwarza je i przekazuje na nasze urządzenie mobilne. W niektórych przypadkach poszczególne czujniki lub kamery mogą również komunikować się ze sobą. Wybór rozdzielnicy powinniśmy zacząć od sprawdzenia jej uniwersalności i możliwości. Dowiedzmy się, z jakimi typami urządzeń może się komunikować i jaka jest ich maksymalna liczba. Musimy spojrzeć na aplikację, która łączy jednostkę sterującą z naszym urządzeniem mobilnym. Również przed wyborem szafki sprawdź, czy aplikacja jest intuicyjna i bezproblemowa? Czy dobrze współpracuje z naszym smartfonem? To bardzo ważne pytania, bo nawet najlepsza centralka będzie bezużyteczna, jeśli aplikacja zawiesi jej działanie lub jej działanie stanie się problematyczne. Nowoczesna jednostka sterująca może pełnić inne funkcje niż tylko ochrona naszego domu. Dobrze by było, gdyby pozwalało nam na codzienne zarządzanie naszym domem. Na przykład sterowanie oświetleniem, sterowanie ogrzewaniem lub zdalne otwieranie i zamykanie okien.
Systemy alarmowe
Podstawą prawidłowego zabezpieczenia domu jest niezawodny i czuły system alarmowy. Musi komunikować się z centralą. Po jego uruchomieniu natychmiast otrzymamy odpowiednie powiadomienie.
Elementy systemu alarmowego:
inteligentne czujniki – umieszczone w różnych częściach domu
klawiatura alarmowa – do włączania i wyłączania systemu
syrena alarmowa
Zestaw ten można również uzupełnić o piloty alarmowe lub odpowiednie zawieszki, które są alternatywą dla każdego wpisu kodu PIN.
Klawiatura alarmowa
Jeśli chodzi o klawiaturę, opłaca się wybrać model bezprzewodowy. Umożliwi to umieszczenie go w dowolnym miejscu i uniknięcie wiercenia w ścianach w celu zainstalowania.
Syrena alarmowa
Oczywiście syrena alarmowa powinna być na tyle głośna, aby słyszeli ją nie tylko domownicy, ale także sąsiedzi czy przechodnie. Niektóre modele syren wydają różne dźwięki w zależności od wykrytego zagrożenia. Inny dźwięk towarzyszy włamaniu, inny dym itp. Niektóre syreny mogą również emitować sygnał radiowozu po wykryciu włamania. To może skutecznie zastraszyć złodziei.
Kamery nadzoru
Rozważając, która kamera do monitoringu domowego będzie najlepsza, zacznij od określenia, gdzie zostanie zainstalowana. Kamera kopułkowa to dobry wybór w pomieszczeniach. Zazwyczaj montowana jest na suficie, jest bardzo dyskretna i zapewnia szeroki kąt widzenia. Na zewnątrz budynku znacznie lepiej sprawdzi się odporna na warunki atmosferyczne kamera tubowa. Dobrym wyborem może być również kamera monitorująca z widokiem panoramicznym, wyposażona w kąt 340 stopni.
Należy zwrócić uwagę na rozdzielczość skanowanego obrazu oraz na minimalne oświetlenie wystarczające do uzyskania dobrej jakości obrazu. Jak łatwo się domyślić, złodzieje zwykle kradną w słabym świetle, więc aparat musi być na to przygotowany. Kamera powinna mieć czujnik ruchu. W wielu przypadkach nagrywanie przez cały czas nie ma sensu. Może to zrobić tylko po wykryciu ruchu. Kąt kamery jest bardzo ważny. Im jest szerszy, tym więcej miejsca może uchwycić w jednym ujęciu. Domowa kamera do monitoringu powinna mieć również wystarczająco duży zakres ruchu, zarówno w pionie, jak iw poziomie.
Czujniki drzwi i okien
Bezprzewodowe czujniki alarmowe są ważnym elementem systemu inteligentnego domu. Montowane są bezpośrednio do ram okiennych i drzwiowych. Wykrywają każdy ich ruch – otwieranie i zamykanie. Informacje te przesyłane są do centrali, która przekazuje je na nasze urządzenia mobilne. Co ciekawe, dotyczą one nie tylko drzwi, przez które wchodzimy do domu czy poszczególnych pomieszczeń. Mogą być również używane do ochrony szuflad lub obrazów. Dlatego taki czujnik możemy zamontować również na drzwiach sejfu lub kredensie.
Inteligentne oświetlenie
Skutecznym rozwiązaniem zwiększającym bezpieczeństwo Twojego domu i mieszkania podczas wakacji jest inteligentny system oświetlenia. Oprócz klasycznego zastosowania w postaci budowania nastroju, wygodnego sterowania za pomocą aplikacji czy synchronizacji z muzyką, taki system może również symulować obecność domowników. Możesz zaplanować włączenie oświetlenia, a także samodzielnie je włączyć, aby sprawić wrażenie, że dom nie jest pusty. To skutecznie odstraszy potencjalnego złodzieja.
Zestawy monitorujące
Jeśli nie chcesz samodzielnie montować poszczególnych elementów systemu monitoringu domu, możesz zakupić kompletny zestaw do monitoringu. Zawiera wszystko to, co najważniejsze, czyli kamerę monitorującą (lub kilka kamer), urządzenie do gromadzenia i przechowywania nagrań oraz odpowiednią aplikację pozwalającą na podgląd obrazu z kamer. Ogromną zaletą tego typu zestawów jest ich łatwa instalacja, konfiguracja i obsługa.
Najlepsze kamery IP według ocen użytkowników