Czy konieczne jest czyszczenie paneli słonecznych?

,

Panele słoneczne i fotowoltaiczne coraz częściej pojawiają się na dachach domów i innych budynków. W ostatnim czasie niezwykle popularnym sposobem na oszczędzanie stają się fotowoltaika i korektory słoneczne, ponieważ prawidłowo zlokalizowane i zainstalowane panele słoneczne i fotowoltaiczne mogą znacznie obniżyć koszty ogrzewania wody, ogrzewania i energii elektrycznej.

Aby móc cieszyć się tańszym ogrzewaniem lub darmową energią elektryczną pozyskiwaną z paneli fotowoltaicznych, należy zwrócić uwagę nie tylko na ich ilość i właściwe umiejscowienie, ale także na odpowiadający im poziom czystości. Często producenci paneli fotowoltaicznych i fotowoltaicznych twierdzą, że panele są całkowicie bezobsługowe i nie wymagają dodatkowej pielęgnacji. Jednak ta informacja nie jest do końca prawdziwa.
Oczywistym jest, że tylko czyste panele słoneczne i fotowoltaiczne są w pełni funkcjonalne, dlatego warto zadbać o ich regularne czyszczenie. Brud zgromadzony na panelach zmniejsza ilość światła docierającego do powierzchni paneli, co skutkuje obniżoną wydajnością. Jeśli chcesz, aby Twoja inwestycja w energię słoneczną i fotowoltaiczną zwróciła się tak szybko, jak to możliwe, konieczne jest utrzymanie zewnętrznej powierzchni paneli w czystości.

 

Czy jest różnica w konserwacji systemów fotowoltaicznych i słonecznych?

Niezależnie od tego, czy masz system fotowoltaiczny do produkcji energii elektrycznej, czy system słoneczny do ogrzewania i podgrzewania wody, nie ma różnicy w ich konserwacji. Na oba systemy mają wpływ pogoda, zanieczyszczenie powietrza, promieniowanie UV, wysoka lub niska temperatura. W obu przypadkach konieczne jest oczyszczenie części metalowych. Szkło znajdujące się w pobliżu metalowych części wiąże najwięcej brudu i dlatego konieczne jest czyszczenie tych części.

Dlaczego konieczne jest czyszczenie paneli fotowoltaicznych i słonecznych?

Regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych jest niezbędne do pełnego wykorzystania ich wydajności. Panele są częściowo czyszczone przez wiatr i deszcz, ale dodatkowy kurz osadza się na modułach i bez czyszczenia specjalnymi preparatami zmniejsza się ich wydajność. Dotyczy to nie tylko paneli umieszczonych pod niewielkim kątem, z których trudniej wydostać się brud, ale także paneli umieszczonych pod kątem do 65°.

Jak prawidłowo rozpocząć czyszczenie paneli i czy ich czyszczenie jest całkowicie bezpieczne?

Takie pytania często zadają osoby, które zdecydowały się na zamontowanie w swoim domu paneli fotowoltaicznych i systemów solarnych. Choć czyszczenie paneli fotowoltaicznych nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, warto znać kilka podstawowych zasad, które ułatwiają czyszczenie paneli.
Czyszczenie paneli fotowoltaicznych i fotowoltaicznych jest bezpieczne i można to zrobić samemu, ale należy być bardzo ostrożnym, zwłaszcza gdy fotowoltaika jest zamontowana na dachu budynku lub w trudno dostępnym miejscu. Mycie paneli słonecznych i fotowoltaicznych należy wykonywać z dużą starannością.
Często producenci paneli słonecznych i fotowoltaicznych nie zalecają samodzielnego ich czyszczenia. Ta decyzja jest spowodowana szeregiem błędów, które wystąpiły podczas próby nieprawidłowego czyszczenia paneli słonecznych. Właściciele fotowoltaiki często używają do czyszczenia paneli wody pod wysokim ciśnieniem lub źle dobranych produktów. Zawsze należy zachować szczególną ostrożność podczas czyszczenia paneli słonecznych, ponieważ panele są pod napięciem podczas pracy. Za każdym razem, gdy myjesz panele, niezwykle ważne jest, aby odłączyć je od sieci.

Jak często należy czyścić panele?

Panele słoneczne i fotowoltaiczne umieszczone na dachu budynku są często narażone na liczne zanieczyszczenia, takie jak ptasie odchody, kurz, pyłki, tłuszcz i różne chemikalia pochodzące z wyziewów. Jeśli panele są montowane w ramach aluminiowych, z czasem zaczną być zanieczyszczone chemikaliami, które wydostają się z ram paneli. Czysta powierzchnia paneli umożliwia lepszą i zdecydowanie wydajniejszą pracę, a co za tym idzie lepszy zysk z uzyskanej energii. Częstotliwość czyszczenia paneli zależy od ich lokalizacji, rodzaju i warunków klimatycznych. Praktyka w konserwacji paneli fotowoltaicznych i słonecznych pokazuje, że najlepsze efekty uzyskuje się usuwając nowo powstałe zanieczyszczenia, co zapobiega ich przekształceniu w trwałe plamy. Na terenach miejskich wystarczy czyszczenie paneli dwa razy w roku. Jeżeli panele znajdują się na terenach przemysłowych, w pobliżu ruchliwych dróg lub w obszarach o wysokim poziomie zanieczyszczenia, zaleca się częstsze czyszczenie paneli. Panele słoneczne i fotowoltaiczne najlepiej myć jesienią, kiedy na ich powierzchni często zalegają gnijące liście z drzew.

Jak myć panele słoneczne i fotowoltaiczne?

Mycie paneli słonecznych i fotowoltaicznych zawsze powinno odbywać się z zachowaniem kilku podstawowych zasad. Stosowanie się do ogólnie podawanych przez producenta zaleceń nie tylko chroni życie i zdrowie osoby myjącej panele, ale także chroni panele przed ewentualnymi uszkodzeniami.
Podstawowe zasady czyszczenia paneli mówią, że nigdy nie należy czyścić PV, gdy jest pod napięciem. Dodatkowo producenci przestrzegają przed myciem gorących paneli, gdyż może to skutkować szokiem termicznym, a co za tym idzie – trwałym uszkodzeniem konstrukcji paneli.
Do czyszczenia paneli fotowoltaicznych należy używać wyłącznie zmiękczonej wody pozbawionej kamienia. Kamień może gromadzić się na powierzchni paneli, tworząc powłokę, która zmniejsza wydajność całej instalacji. Do czyszczenia instalacji PV zaleca się użycie myjki ciśnieniowej z odpowiednią dyszą, ale pamiętaj, aby ciśnienie wody nie było zbyt wysokie. Dobrym wyborem jest zmywarka Karcher do czyszczenia paneli fotowoltaicznych, która poradzi sobie z każdym rodzajem zabrudzeń.

Czego unikać podczas mycia paneli?

Powierzchnia paneli fotowoltaicznych jest niezwykle delikatna, a jej struktura bardzo łatwo ulega uszkodzeniu, dlatego podczas ich czyszczenia należy kierować się kilkoma prostymi zasadami i powstrzymać się od czynności, które mogłyby negatywnie wpłynąć na stan paneli. Oczywiście, jak wspomniano wcześniej, nie należy rozpoczynać mycia gorących paneli. Czyszczenie należy wykonywać dopiero po ostygnięciu ich powierzchni, co znacznie zmniejszy ryzyko ich uszkodzenia.
Mycie paneli fotowoltaicznych powinno odbywać się wyłącznie za pomocą mopa i kielni lub przy użyciu delikatnych i miękkich szczotek. Producenci surowo zabraniają używania szorstkich szczotek, które mogą zarysować powierzchnię paneli. Równie zły wpływ na strukturę fotowoltaiczną mają niewłaściwie dobrane detergenty, które często powodują niepożądane reakcje po kontakcie z powierzchnią paneli. Zimą trzeba również zgarniać śnieg z paneli, promienie słoneczne nie docierają do powierzchni paneli pod śniegiem, a panel ma niską wydajność. Do usuwania śniegu nie należy używać metalowych przedmiotów, takich jak łopaty lub plastikowe z aluminiową obręczą, ani żadnych grabi przeznaczonych do odgarniania śniegu z chodnika. I w ogóle nie zeskrobuj lukru, jeśli się utworzy. Ryzyko uszkodzenia paneli lub odsłonięcia drutu jest bardzo realne ze względu na niezbędną przyłożoną siłę.

Panele są w dobrym stanie w pierwszym roku użytkowania. Jednak ze względu na ograniczoną zdolność samooczyszczania na ich powierzchni gromadzą się zanieczyszczenia, a długotrwałe zaniedbanie pielęgnacji może prowadzić do ich nieodwracalnego uszkodzenia. Po dwóch latach wydajność może spaść nawet o 14%. Pogorszenie wydajności może nadal się zmniejszać w zależności od stopnia zanieczyszczenia.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

11 sierpnia 2022