Popularność maszyn do pieczenia chleba rośnie bardzo dynamicznie. Wypiekacze do chleba umożliwiają upieczenie chleba w domu – tak, jak lubisz. Bez sztucznych barwników, wzmacniaczy smaku i konserwantów. Wypiekanie chleba staje się coraz bardziej powszechne, dlatego coraz częściej pojawia się pytanie: jaką piekarnię wybrać? Podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego urządzenia.
Cechy idealnego wypiekacza do chleba – co warto wiedzieć
Dlaczego warto kupić domową piekarnię? Oprócz niesamowitej przyjemności posiadania własnego chleba, możesz go upiec kiedy tylko tego potrzebujesz. Zanim zdecydujesz, który wypiekacz do chleba sprawdzi się najlepiej, koniecznie sprawdź, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze tego typu sprzętu. Kupując piekarnię powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kilka parametrów. Jednym z nich jest wydajność urządzenia. Na rynku dostępne są piekarnie o mocy od 450 W do 1200 W. Jeśli planujemy wypiek chleba wymagający długiego czasu pieczenia, powinniśmy wybierać piekarnie o mocy powyżej 750 W. Zapewnia długą pracę i stały poziom temperatury przez cały czas pieczenia.
Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest liczba haków ugniatających. Jeśli planujesz piec mniejsze pieczywo, wystarczy piekarnia z jedną ugniatarką. W przypadku dużego pieczywa warto jednak wybrać piekarnię z dwoma ugniatarkami ze względu na większą ilość ciasta do wymieszania. Nie zapomnij zwrócić uwagi na zabezpieczenia dostępne w piekarniach. Na koniec możesz także przyjrzeć się samemu materiałowi piekarniczemu. Tańsze piekarnie mają obudowę z tworzywa sztucznego, są dość lekkie i mniej odporne na uszkodzenia. Z drugiej strony piekarnie wykonane z metalu są trwalsze, cięższe i sprawiają wrażenie bardzo solidnego urządzenia.
Różne rodzaje piekarni – jaki wybrać w 2023 roku?
Warto również wiedzieć, że urządzenia do wypieku chleba mogą mieć konstrukcję pionową lub poziomą. Tych ostatnich jest zdecydowanie więcej, ale zazwyczaj w sklepach dostępne są także w orientacji pionowej. Jaka jest różnica między nimi? Pionowe piekarnie zajmują znacznie mniej miejsca na blacie kuchennym. Nadają się jednak tylko do małych chlebów, gdyż najczęściej wyposażone są w jedną ugniatarkę. Zapewniają jednak nieco lepsze wymieszanie ciasta. Piekarnie poziome mogą mieć nawet dwa miksery. Podczas pieczenia łatwiej jest także dodawać inne składniki, takie jak nasiona lub zioła.
Funkcje i programy piekarnicze – jakie funkcje są ważne?
Każda domowa piekarnia pozwala na przygotowanie klasycznego bochenka białego chleba. Jednak zdecydowana większość z nich posiada także szereg programów specjalnych, które umożliwiają przygotowanie wielu rodzajów chleba i innych wypieków. Można upiec tradycyjny chleb na zakwasie, chleb bezglutenowy, chleb razowy, chleb tostowy i wiele innych. Ponadto wiele piekarni oferuje ciekawe funkcje dodatkowe, ułatwiające codzienne użytkowanie. Jedną z takich praktycznych opcji jest automatyczny dozownik dodatków, który dodaje do wypieku tyle, ile potrzebujesz w określonym czasie. Dobra piekarnia posiada także funkcję ustawiania wagi chleba, która zazwyczaj mieści się w przedziale od pół do półtora kilograma. Ważna jest także funkcja ugniatania, która pozwala przygotować ciasto na naleśniki, pizzę czy muffinki. Warto poszukać modelu z funkcją opóźnionego startu, bo dzięki niemu możesz cieszyć się świeżym pieczywem na śniadanie lub zaraz po powrocie z pracy.
Może kogoś zdziwić, że piekarnia może mieć funkcję robienia dżemu lub jogurtu. Tak, można je łatwo zrobić w niektórych piekarniach.
Najlepsze piekarnie w 2023 r. — często zadawane pytania
Czy lepiej kupić droższą piekarnię czy tańszą?
Do podstawowego wypieku chleba wystarczy tania piekarnia. Jednak droższe modele oferują więcej funkcji, dlatego miłośnicy pieczenia powinni rozważyć zakup modelu z wyższej półki.
Czy piekarnia może przygotować chleb bezglutenowy?
Oczywiście! Wiele osób z alergią pokarmową lub osób, które po prostu chcą zdrowo się odżywiać, kupuje piekarnię właśnie z tego powodu: aby mieć pewność, że znają składniki spożywanego przez siebie chleba.
Co jeszcze możesz zrobić z maszyną do pieczenia chleba?
Oprócz różnych rodzajów pieczywa, niektóre piekarnie oferują możliwość przygotowania różnych ciast, ciast, dżemów i jogurtów.
Co dzieje się z przygotowanym chlebem, gdy nagle gaśnie prąd?
Niektóre urządzenia posiadają funkcję zabezpieczającą na wypadek awarii zasilania. Potrafią zapamiętać ustawienia i swój cykl pracy w przypadku nagłej przerwy w dostawie prądu. Po jego przywróceniu rozpoczną pracę od miejsca, w którym ją przerwali.
Czy korzystanie z piekarni w domu z małymi dziećmi jest bezpieczne?
Wypiekacze do chleba są urządzeniami bezpiecznymi. Jeśli jednak mamy wątpliwości, warto zadbać o to, aby posiadały odpowiednie zabezpieczenia, takie jak izolacja termiczna i zabezpieczenie przed przegrzaniem.