Ekstremalne temperatury, zwłaszcza obecne upały, nie są dobre dla telefonów komórkowych. Jeśli nie zabezpieczysz telefonu podczas upałów, może to pogorszyć jego działanie, a w niektórych przypadkach spowodować trwałe uszkodzenie. Jak prawidłowo obchodzić się z telefonem komórkowym w upale? Doradzimy co zrobić z przegrzanym telefonem komórkowym i jak go schłodzić.
Jak obchodzić się z telefonem komórkowym, gdy na zewnątrz jest gorąco
Nie wystawiaj telefonu komórkowego na bezpośrednie działanie promieni słonecznych
Jeśli ograniczysz działanie niektórych aplikacji w upale i włączysz transmisję danych tylko wtedy, gdy naprawdę tego potrzebujesz, możesz bardzo pomóc swojemu telefonowi. Nie wystawiaj telefonu komórkowego na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Oprócz baterii wyświetlacz jest również narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, dlatego zawsze zostawiaj telefon w cieniu.
Aby telefon komórkowy przez długi czas pozostawał w pełni sprawny, ważne jest przestrzeganie jego temperatury pracy. Telefony komórkowe są przeważnie przystosowane do pracy w temperaturach do 40°C, niektóre wytrzymałe modele mogą pracować nawet w temperaturach do 60°C. Jest to temperatura maksymalna i przegrzanie następuje jeszcze przed jej osiągnięciem. Jednak idealna temperatura wynosi około 20°C. Ważne jest, aby te limity temperatur dotyczyły nie tylko telefonu komórkowego, który działa, ale także wtedy, gdy go nie używasz.
Ciepło może trwale uszkodzić akumulator
Wysoka temperatura jest szczególnie szkodliwa dla akumulatorów. Ze względu na ciepło akumulator rozładowuje się szybciej, jednocześnie skracając jego żywotność. Przegrzanie powoduje utratę wydajności, w najgorszym przypadku może spowodować uszkodzenie akumulatora, a nierzadko zdarza się, że całe urządzenie ulega nieodwracalnemu uszkodzeniu.
Na co uważać
Nie zostawiaj telefonu w samochodzie
Temperatura w samochodzie może sięgać ponad 50°C, wystarczy kilka minut, aby temperatura telefonu gwałtownie wzrosła. Twój telefon może sobie z tym nie poradzić. Jeśli masz telefon z nawigacją umieszczoną na desce rozdzielczej podłączony do ładowarki, warto skierować nawiewy klimatyzacji lub wentylacji na telefon i na bieżąco sprawdzać jego temperaturę. Jeśli przed Tobą długie kilometry bez objazdów, daj telefonowi odpocząć. Wyjmij go z uchwytu i umieść w cieniu, aby miał szansę choć trochę ostygnąć.
Nie wystawiaj telefonu na bezpośrednie działanie promieni słonecznych
Chroń telefon przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, gdyż bateria i wyświetlacz ucierpią na słońcu. Lepiej zostawić go w cieniu, gdzie będzie mu dużo lepiej.
Nie ładuj telefonu na słońcu
Podczas ładowania akumulator nagrzewa się do temperatury pokojowej nawet w cieniu, dlatego w bezpośrednim świetle słonecznym nagrzewa się jeszcze bardziej i istnieje realne ryzyko zapalenia się.
Nie kładź telefonu na matowych lub metalowych przedmiotach
Przedmioty te są bardziej niepalne w upale i stanowią jedno z największych zagrożeń dla Twojego telefonu.
Użyj słabszej ładowarki
Jeśli w pokoju lub biurze panuje wysoka temperatura, do ładowania telefonu użyj ładowarki o mniejszej mocy. Ładowanie telefonu komórkowego będzie trwało dłużej, ale nie nagrzeje się tak bardzo.
Wyjmij telefon z etui ochronnego
Obudowa telefonu to kolejna warstwa, która zapobiega odprowadzaniu ciepła i zwiększa ryzyko przegrzania. Jeśli chcesz szybciej schłodzić telefon, wyjmij go z etui ochronnego.
Unikaj tych czynności
Jeśli chcesz uniknąć nadmiernego nagrzewania się telefonu, korzystaj z niego jak najmniej. Każda uruchomiona aplikacja nagrzewa telefon, dlatego zostaw uruchomione tylko te najbardziej potrzebne. Gry wymagające dużej ilości grafiki najbardziej nagrzewają telefon. Wyłącz GPS i komórkową transmisję danych, gdy nie korzystasz z telefonu.
Nie graj w gry na telefonie
Grając w wymagające graficznie gry, możesz nagrzać swój telefon komórkowy. Gry zwykle wymagają procesora, który lubi bardzo się nagrzewać.
Nie rób zdjęć, nie nagrywaj filmów ani nie edytuj obrazów
Na wakacjach zazwyczaj nie jest to możliwe, ale jeśli nie chcesz, aby Twój telefon przegrzał się do granic możliwości, lepiej unikaj takich czynności. Poczekaj do pokoju hotelowego, aby edytować zdjęcia. Robienie zdjęć, filmowanie i edycja wymagają komponentów i powodują szybkie nagrzewanie się telefonu.
Wyłącz komórkową transmisję danych i GPS
Nie przeciążaj telefonu niepotrzebnie w upale i wyłącz komórkową transmisję danych oraz GPS. Mobilna transmisja danych nie tylko przeciąża i przegrzewa telefon, ale niektóre aplikacje wykorzystują także dane w tle. Włącz transmisję danych tylko wtedy, gdy korzystasz z telefonu. To samo dotyczy GPS, który również przyczynia się do nagrzewania telefonu.
Nie używaj wymagających aplikacji
Aplikacje takie jak YouTube, TikTok, Snapchat i inne spowalniają telefon, bateria szybko się rozładowuje i nagrzewa.
Wirus lub błąd
Może się zdarzyć, że telefon zacznie się przegrzewać niezależnie od temperatury otoczenia i aktywności. W tym momencie warto oddać telefon do profesjonalnego serwisu. Może to być wirus lub błąd.
Jak sprawdzić temperaturę telefonu
Użytkownik nie musi rejestrować temperatury niższej niż 40°C, przy której telefon się przegrzewa. Zachowaj ostrożność, jeśli telefon zacznie palić się w dłoni. Dobrze to widać w przypadku telefonów, które mają szklany lub metalowy tył.
Większość smartfonów posiada czujnik temperatury i wbudowaną ochronę przed przegrzaniem. Ustawiane są w nich limity temperatur, które w razie potrzeby spowalniają sam procesor, aby wygenerować mniejszą ilość ciepła do użytku domowego. Jeżeli temperatura będzie wyższa, telefony ostrzeżeją użytkownika lub uniemożliwią mu dalszą aktywność do czasu wystygnięcia telefonu.
Jeżeli chcesz samodzielnie monitorować temperaturę swojego telefonu, zainstaluj na telefonie aplikację, która będzie monitorować Twoją temperaturę, wykorzystanie i częstotliwość procesora, wykorzystanie pamięci RAM oraz stan baterii, a także powiadomi Cię w przypadku przekroczenia limitu temperatury.
Może to zrobić na przykład aplikacja System Tools Lab na Androida. Dzięki niemu zawsze będziesz miał przegląd, mały pasek jest zintegrowany w górnej części ekranu. W podobny sposób działa również aplikacja DevCheck, która również jest bezpłatna i pozbawiona reklam.
Aplikacją skupiającą się przede wszystkim na bateriach jest Battery Monitor, który wystarczy do podstawowego przeglądu.
Te aplikacje są dostępne tylko na Androida. Użytkownicy iPhone’a nie mają pod ręką tych aplikacji, więc muszą polegać na telefonie, który sam monitoruje temperaturę i zapobiega przegrzaniu.
Przegrzanie telefonu często jest niezauważalne lub nawet go nie zauważamy. Jeśli telefon komórkowy jest gorący, ekran migocze lub przestał działać, zwróć uwagę. W tym momencie telefon może się przegrzewać i może być już uszkodzony.
Co zrobić z przegrzanym telefonem komórkowym
Jeśli Twój telefon się przegrzeje, nie próbuj go od razu chłodzić. Nigdy nie wkładaj go do lodówki ani nawet zamrażarki! Nagła zmiana temperatury wraz z wilgocią zniszczy go.
Najpierw wyjmij telefon z opakowania ochronnego lub etui i wyłącz go, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom. Następnie umieść telefon w chłodniejszym i przewiewnym miejscu. Telefon będzie powoli się ochładzał, po czym będzie można go włączyć. Jeżeli przez dłuższy czas nie był przegrzewany, znów będzie działał prawidłowo.