Canon czy Nikon? Jest to pytanie, które martwi wiele osób. Aparaty tych marek są podobne pod wieloma względami, a także są wiecznymi konkurentami. Przyjrzymy się zatem ofercie obu producentów, abyś mógł odpowiedzieć sobie na pytanie, który z nich będzie dla Ciebie lepszy.
Debata Nikona czy Canona jest podobna do debaty Samsunga czy Apple’a. Odpowiedź nie jest jednoznaczna dla żadnego z nich, zawsze zależy od preferencji poszczególnych użytkowników. Dlatego zapoznamy Cię z podstawowymi kryteriami obu aparatów i wedle nich wybierzesz.
Ergonomia i sterowanie
Nie do końca można mówić o ergonomii w ogóle, bo każdy model jest trochę inny. Aparaty Canon trzymają się bardzo dobrze, można nimi robić zdjęcia przez długie godziny bez bólu ręki. Dotyczy to zwłaszcza ich bezlusterkowców, które zostały znacznie odchudzone. Z kolei Nikon ma aparaty z szerszym uchwytem, leżą w dłoni jak ulał i nie zsuwają się.
Sterowanie dla obu marek jest intuicyjne. Każdy z nich przypisuje różne funkcje do różnych przycisków, więc jeśli miałbyś przesiadać się z jednej marki na drugą, trzeba będzie się do tego przyzwyczaić.
Dostępność soczewek
Dostępność soczewek jest często decydującym czynnikiem. Duża liczba kompatybilnych obiektywów oznacza, że zawsze znajdziesz odpowiedni dla rodzaju fotografii, którą robisz. Firma Canon oferuje obiektywy z mocowaniem EF zaprojektowane specjalnie dla lustrzanek jednoobiektywowych. Oferta na rynku jest ogromna i można znaleźć obiektyw do niemal każdego rodzaju fotografii. Należy pamiętać, że od czasu wprowadzenia bezlusterkowców firma Canon stosuje nowe mocowanie RF, a obiektywy EF nie są z nim kompatybilne. Ale rozwiązaniem są specjalne adaptery.
Bardzo podobnie jest z Nikonem. Posiada obiektywy z mocowaniem F do lustrzanek cyfrowych.Wersje z cichym silnikiem autofokusa noszą oznaczenie AF-S. Wraz z nowymi modelami bezlusterkowców Nikon wprowadził również nowe mocowanie Z. Wybór tych obiektywów nie jest duży, ale znów charakteryzują się solidną optyką, szybkim automatycznym ustawianiem ostrości i znakomitą obróbką. Dobrą wiadomością jest to, że istnieją adaptery do obiektywów z mocowaniem F do Z.
Najlepsze modele
Profesjonalne aparaty
Model R3 zdecydowanie należy do najlepszych profesjonalnych aparatów Canona. To jeden z najlepszych bezlusterkowców w historii. Zaletami są 8-stopniowa stabilizacja obrazu, imponująca prędkość fotografowania na poziomie 30 klatek na sekundę czy automatyczne ustawianie ostrości oka. Dodatkowo aparat pracuje z rozdzielczością 24,2 Mpx.
Z9 firmy Nikon to najlepszy model dla profesjonalnych fotografów. Ma wbudowany procesor EXPEED 7 i rozdzielczość 45,7 Mpx. To połączenie otwiera przed użytkownikiem niespotykane dotąd możliwości. Automatyczne wykrywanie oczu i ustawianie ostrości to także bonus.
Kamery amatorskie
Dla zapalonych fanów fotografii Canon przygotował pełnoklatkowy model RP. Jest to wysokiej jakości urządzenie za rozsądną cenę. Połączenie dobrego obiektywu z jakością obrazu da świetne rezultaty.
Konkurencja to Nikon Z5. Jest trochę droższy, ale potrafi nagrywać filmy w 4K i ma wyrafinowany wizjer elektroniczny. Wbudowany system stabilizacji obrazu sprawia, że zdjęcia nie są poruszone.