Szybkowar to podstawowe wyposażenie każdej kuchni. Jeśli szukasz nowego urządzenia, które będzie dobrze działać, sprawdź nasze rankingi polecanych czajników, aby dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę przy zakupie. Przygotowaliśmy zestawienie najlepszych modeli oraz przydatne wskazówki, które pomogą Ci wybrać najlepszy czajnik.
Co powinien mieć dobry czajnik?
Przede wszystkim powinna mieć odpowiednią pojemność i być wykonana z trwałego, bezpiecznego materiału, który w najmniejszym stopniu nie wpłynie na zapach ani smak wody. Równie ważna jest moc urządzenia, która wpływa na szybkość zagotowania wody, a także wbudowana grzałka czy dodatkowe funkcje. Szukając najlepszego czajnika, warto oczywiście zwrócić uwagę na jego design – powinien pasować do reszty wyposażenia kuchni.
Poznaj zalety najlepszych czajników
Praktyczne urządzenia posiadają szereg zalet, którym zawdzięczają swoją niesłabnącą popularność. Do zalet tych sprzętów AGD należą przede wszystkim: możliwość szybkiego zagotowania wody, czajnik automatycznie wyłącza się po zagotowaniu wody, bezproblemowa regulacja ilości podgrzewanej wody (wskaźnik poziomu), dodatkowy filtr przeciw osadzaniu się kamienia oczyszcza wodę z osadów, dostępność różnych rozmiarów czajników, kolorów czy dodatkowych funkcji, atrakcyjna cena.
Czy są jakieś wady tego typu urządzeń, o których warto wiedzieć? Wady to: większe zużycie energii elektrycznej, wyższa cena w porównaniu do czajników gazowych (mimo tego wszystkiego nadal jest atrakcyjna i przystępna cenowo).
Szybkowar – który jest najzdrowszy?
Zastanawiasz się, jaki czajnik wybrać, aby był jak najzdrowszy? Rodzaj urządzenia ma wpływ na zdrowie, dlatego warto najpierw sprawdzić materiał, z którego został wykonany interesujący Cię model, aby szkodliwe substancje nie dostały się do wody. Czajniki wykonane ze stali nierdzewnej, która jest odporna na korozję, uważane są za najzdrowsze. Dodatkowo czajnik stalowy łączy w sobie atrakcyjną cenę z wysoką jakością, co sprawia, że zakup takiego urządzenia to inwestycja na długie lata.
Równie zdrowym wyborem jest szklany czajnik. Wbrew pozorom tego typu urządzenie nie ulegnie uszkodzeniu podczas gotowania, ponieważ jest odpowiednio zabezpieczone, a sposób wykonania skutecznie zabezpiecza materiał przed działaniem wysokich temperatur. Dużą zaletą szkła jest jego neutralny zapach oraz brak szkodliwych związków, które mogłyby dostać się do wody.
Jeśli chcesz zafundować sobie najzdrowszy i najlepszy czajnik, możesz również zdecydować się na model ceramiczny. Tego typu urządzenie w żaden sposób nie wpływa na smak i zapach wody. Należy jednak obchodzić się z nią ostrożnie, ponieważ ceramika łatwo ulega uszkodzeniu.
Jak wybrać czajnik?
Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Zacznij od znalezienia odpowiedniej pojemności. W tym przypadku warto kierować się liczbą domowników – im więcej członków rodziny, tym większy przyda się czajnik. Obecnie dostępne modele mogą pochwalić się pojemnością nawet powyżej 2 litrów.
Ważnym parametrem jest również wydajność. Najlepszy czajnik to taki, który szybko zagotuje wodę, nawet gdy jest pełny. Optymalnym wyborem jest model o mocy około 2000 W. Pamiętaj, że większa moc to nie tylko szybsze gotowanie wody – to także zwiększone zużycie energii, co przekłada się na większe wydatki. Jednak różnica w dotychczasowych płatnościach nie powinna być zbyt zauważalna.
Kolejnym krokiem jest sprawdzenie rodzaju grzałki, która jest najważniejszym elementem dobrego czajnika. Możesz wybrać między grzałką grzałką a grzałką płytową. Czym się od siebie różnią?
Grzałka spiralna jest tanim i dość popularnym rozwiązaniem, wymaga jednak zagotowania dużej ilości wody. Wadą takiej grzałki jest jej podatność na osadzanie się kamienia.
Grzałka płytowa jest droższa, ale jest też skutecznie chroniona przed osadzaniem się kamienia. Dzięki temu czyszczenie czajnika jest szybsze i łatwiejsze.
Co jeszcze sprawdzić przed zakupem nowego czajnika?
Praktycznym dodatkiem jest obrotowa podstawa, którą posiada większość modeli.
Dodatkowe funkcje – zabezpieczenie przed przegrzaniem, regulacja temperatury, antypoślizgowa podstawa i uchwyt, automatyczna pokrywa, podświetlane wnętrze i włącznik/wyłącznik, utrzymywanie temperatury lub wyświetlacz LCD lub LED.