Wysoka wilgotność w mieszkaniach lub piwnicach jest częstszym problemem, niż mogłoby się wydawać. Ale należy się tym zająć jak najszybciej. Długotrwała wilgoć może prowadzić do powstawania pleśni, która jest niebezpieczna dla zdrowia, ale może też uszkodzić materiał budowlany. Jednocześnie nie da się sobie z tym poradzić. W artykule pokażemy Ci najskuteczniejszą metodę.
Najlepszym nieinwazyjnym sposobem radzenia sobie z wilgocią w pomieszczeniu jest osuszacz elektryczny.
Gdzie przydają się osuszacze
Osuszacze są odpowiednie do środowisk, w których wilgoć powstaje w wyniku działalności człowieka (gotowanie, pranie lub suszenie bielizny), do pomieszczeń o nieregularnym ogrzewaniu (domki, domki) lub gdzie wilgotność zmienia się regularnie (baseny, centra fitness, pralnie itp.).
Rodzaje osuszaczy
Istnieją dwie główne kategorie osuszaczy: domowe i profesjonalne. Domowe są mniejsze, lżejsze, bardziej dopracowane w konstrukcji, a przede wszystkim zużywają mniej. Ważne jest również, aby posiadały przyjemny interfejs użytkownika. Z kolei te profesjonalne przeznaczone są do osuszania nowych budynków, hal przemysłowych czy być może terenów dotkniętych powodzią. Są znacznie większe, mają solidną konstrukcję stalową, mają wyższą wydajność i zużycie, a także często wyposażone są w licznik godzin pracy.
Technologia
Osuszacze można również podzielić w zależności od zastosowanej technologii. Pierwszy typ to suszarka kondensacyjna. Posiada kompresor z wewnątrz czynnikiem chłodniczym, dzięki któremu zassane wilgotne powietrze schładza się poniżej temperatury punktu rosy i tym samym zamienia się z powrotem w kropelki wody. Spływają one do pojemnika umieszczonego w osuszaczu. Prawdą jest, że jest bardziej wydajny niż suszarka chłonna, a także tańszy. Problemem są jednak niższe temperatury – przy nich spada jego skuteczność.
Drugi typ to wspomniana suszarka absorpcyjna. Posiada wnętrze tzw. chłonne, które pochłania wilgoć z powietrza. W porównaniu z kondensacyjnym jest znacznie słabszy i trzeba regularnie wymieniać absorbent. Z czasem traci zdolność wchłaniania wilgoci. Z drugiej strony prawie nie zużywa energii elektrycznej.
Ostatni typ to osuszacz adsorpcyjny. Zawiera substancję stałą (adsorbent), która wiąże ze sobą wilgoć i kondensuje ją w kropelki wody. Następnie wpływają do zbiornika. Ten typ jest nieco droższy niż kondensacyjny i jest bardziej odpowiedni do pomieszczeń o niewielkim lub nieregularnym ogrzewaniu.
Inne przydatne funkcje
Nowoczesne osuszacze posiadają wiele innych przydatnych funkcji. Oprócz zmniejszenia wilgotności może utrzymać ją na wybranej wartości. Oznacza to, że jeśli wilgotność wzrośnie, osuszacz to rozpozna i włączy się. Niektóre modele poprawiają również cyrkulację powietrza. Posiadają wbudowany wentylator, który przepuszcza powietrze przez sprężarkę. Poprawi to nie tylko powietrze w pomieszczeniu, ale może również pomóc w suszeniu prania.