Wielu uczniów i studentów nie wystarcza w szkole tylko zeszyt i długopis. Coraz częściej potrzebują laptopa, który pozwoli im przyzwyczaić się do pracy w różnych programach. Tego też będą potrzebować jako dorośli. Laptop pomaga również w domowych przygotowaniach. Przygotowaliśmy dla Ciebie przegląd, jak wybrać dobry, ale niedrogi laptop dla uczniów lub studentów.
Ważnymi parametrami przy wyborze laptopa są:
Cena
To zależy od ogólnej wydajności urządzenia. Im wyższy, tym wyższe będą koszty akwizycji. Ale nie ma sensu kupować drogiego laptopa dla dzieci w szkole. Nie wykorzystują go w pełni. Dlatego nie krępuj się szukać tańszych opcji. Inna sytuacja może mieć miejsce w przypadku starszych uczniów. Jeśli potrzebują bardziej złożonych programów do swoich studiów (np. na kierunkach technicznych), będą potrzebować mocniejszego laptopa, aby je uruchomić.
System operacyjny
Większość podstawowych laptopów będzie miała system operacyjny Windows. Co jest idealne. Prawie wszystkie programy będą kompatybilne z tym systemem operacyjnym. Z drugiej strony wiele programów szkolnych może mieć problem z innym interfejsem.
Pojemność i typ dysku
Zeszyt szkolny zasługuje na wystarczającą pojemność wewnętrzną do przechowywania wszelkiego rodzaju plików, multimediów i instalowania programów. W najtańszych modelach zwykła pamięć to 64 GB. Ale lepiej wybrać pojemność co najmniej 128 GB lub nawet 256 GB. Istnieją dwa rodzaje napędów: mechaniczny HDD lub SSD. Mechaniczne są nieco tańsze, ale z drugiej strony są bardziej podatne na uszkodzenia. Dyski SSD są bardziej niezawodne i trwają dłużej. Zdecydowanie warto zainwestować w laptopa z dyskiem SSD.
Żywotność baterii
Laptop powinien idealnie działać bez ciągłego podłączenia do kabla zasilającego. Nawet tańsze modele powinny wytrzymać co najmniej 6 godzin.
Rozmiar wyświetlacza i rozdzielczość
Wyświetlacz o rozdzielczości HD lub Full HD umożliwia wygodną pracę na laptopie. Wyświetlacz o przekątnej 11,6 cala jest wtedy w pełni wystarczający.
Masa
Parametr wagi jest również powiązany z rozmiarem wyświetlacza. Wpływają na to jednak również inne właściwości – np. użyte materiały. Laptop wykonany głównie z plastikowych elementów będzie lżejszy. Ale jego opór zmniejszy się. Dla dzieci w wieku szkolnym zaleca się zakup laptopa do 2 kg. Będą go często nosić, więc lżejszy model jest zdecydowanie lepszy. Nie będzie to tak bardzo obciążać ich pleców.
Klawiatura numeryczna
Nie każdy laptop ma klawiaturę numeryczną. Z reguły nie pasuje już do mniejszych modeli. Nie posiadanie go niekoniecznie stanowi problem, ale jego brak może być zauważalny podczas częstszego pisania liczb. Na szczęście można go dokupić i podłączyć do laptopa kablem USB lub przez Bluetooth.
Najlepsze modele dla uczniów
Laptop LENOVO IdeaPad 1 14ADA05 14″/3020E/4GB/128GB/Win10 (82GW0042PB) recenzja
Laptop ASUS X515MA-BR240T 15,6″/N4020/4GB/256GB/Win10 (X515MABR240T) recenzja