Prasowanie jest zwykle od dawna potrzebą każdego. Nikt tego nie potrzebuje, ale nie da się tego całkowicie uniknąć. Na szczęście można sprawić, by prasowanie stało się przyjemniejsze i łatwiejsze. Wystarczy mieć odpowiedni sprzęt – konkretnie wysokiej jakości żelazko Ale jak wybrać najlepsze? Wyobrazimy to sobie w dzisiejszym artykule.
Zawsze poświęć wystarczająco dużo czasu, aby wybrać żelazko. Tylko w ten sposób Twoje ubrania wyprasują się nie tylko szybko, ale i perfekcyjnie. Kupując, weź pod uwagę, ile prasujesz i jak często. Na tej podstawie wybierz najlepszy model.
Ogromną liczbę modeli żelazek na rynku można podzielić na trzy kategorie: żelazka suche oraz wytwornice pary i pary. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę najważniejszych funkcji wszystkich typów, aby ułatwić Ci wybór.
Suche żelazko
Suche żelazka są najstarsze z trzech. Zasada działania opiera się przede wszystkim na prostocie i jest odpowiednia tylko dla osób, które prasują najwyżej raz w miesiącu. Prasowanie odbywa się w taki sposób, że powierzchnia prasowania nagrzewa się, a następnie prostuje się nią ubrania. Lepiej trochę wcześniej posypać tkaninę. Temperaturę regulujesz za pomocą termostatu na urządzeniu. Obsługa jest również bardzo prosta, a brak zbiornika na wodę sprawia, że suche żelazko jest lekkie. Zaletą jest również niska cena zakupu. Wadą jest to, że wkrótce można poznać prasowanie bez pary – staje się żmudne i nieefektywne.
Żelazko parowe
Ten typ występuje najczęściej w czeskich gospodarstwach domowych. W porównaniu do żelazek suchych, żelazka parowe są wyposażone w otwory na powierzchni prasowania. Podczas prasowania wydzielają parę. To nawilża ubrania, a także zwiększa nacisk na ubrania, dzięki czemu prasowanie jest wydajniejsze i szybsze. W porównaniu do wytwornic pary są znacznie mniejsze i łatwiejsze w obsłudze. Szybko się nagrzewają i łatwiej je gdzieś przechowywać. Jednak podczas prasowania dużej ilości prania będziesz musiał często dodawać wodę. Zbiornik na wodę jest znacznie mniejszy niż w wytwornicach pary.
Generator pary
Generatory pary zrewolucjonizowały prasowanie. Dzięki nim stało się to znośne. Działa z dużą ilością pary, która wnika głębiej we włókno, dzięki czemu prasowanie jest szybsze i przede wszystkim wydajniejsze. W ten sposób możesz osiągnąć idealnie wyprasowane pranie znacznie szybciej niż w przypadku poprzednich rodzajów. Ponadto nie musisz regulować za jego pomocą temperatury – za jednym razem wyprasujesz dżinsy i jedwabną bluzkę. Generator pary składa się z żelazka i pojemnika, w którym wytwarzana jest para. Ma dużą objętość, dzięki czemu można od razu wyprasować dużą ilość prania. Samo żelazko jest lekkie, więc nie zaszkodzi Ci ręka. Wadą są oczywiście znacznie wyższe koszty akwizycji, a także ich wielkość. Przechowywanie generatora pary jest znacznie trudniejsze niż inne.
Co jeszcze wziąć pod uwagę przy wyborze?
Pobór energii
Prawie wszystkie dzisiejsze modele mają wystarczającą moc, aby dobrze działać. Dolna granica mocy nigdy nie powinna być niższa niż 1300 W. Większa moc oznacza większe zużycie, ale także mocniejsze żelazko.
Powierzchnia do prasowania
Jedną z najważniejszych części żelazek jest powierzchnia do prasowania. Odpowiada to za to, czy żelazko będzie się przyjemnie ślizgać po tkaninie. Najczęściej powierzchnie te są wykonane z ceramiki, szafiru lub emalii. Powierzchnia ceramiczna jest najbardziej powszechna i jest delikatna dla ubrań. Z reguły działa to tak, że producenci stosują ceramikę z domieszką innych składników. Dokładny skład jest zwykle tajny.
Długość kabla zasilającego
Aby uniknąć problemów podczas obsługi żelazka, sprawdź długość przewodu zasilającego. Standardowa długość to około 2 do 2,5 m. Jeśli jest dla Ciebie krótka, możesz sięgnąć po żelazko bezprzewodowe lub deskę do prasowania z wbudowaną szufladą.