https://www.recenzje-testy.pl/robot-kuchenny/bosch-mum-55761-czerwony-recenzja-2/Robot kuchenny to wszechstronny pomocnik. To jedyna para rąk, której czasami brakuje podczas gotowania lub pieczenia. Nie tylko przyspieszy to pracę, ale też ją uprzyjemni. Ale bądź ostrożny przy wyborze – zawsze dokładnie przestudiuj parametry każdego modelu. W artykule pokażemy czym różnią się urządzenia, jakie funkcje musi posiadać dobry robot, a także czym różnią się te tańsze od droższych.
Na początek ważne jest, aby zrozumieć, że istnieją dwa główne typy robotów. Pierwszy nazywa się robotem kuchennym. Wygląda jak wielofunkcyjny mikser ręczny. Wyposażona jest w wymienne nasadki oraz zamykany pojemnik. Jego główną zaletą jest niewielka waga, ale trzeba się liczyć z wyższym poziomem hałasu. Nadaje się do krojenia, mieszania, tarcia i nie tylko. Drugi typ to robot planetarny. Posiadają one ramię na zawiasach, do którego przymocowane są nasadki, haki, miotły oraz wyjmowany pojemnik. Dzięki układowi planetarnemu nasadki precyzyjnie kopiują krawędzie pojemnika podczas obracania się, a jednocześnie obracają się również wokół własnej osi. Gwarantuje to perfekcyjną obróbkę składników, mieszanie kremów czy wyrabianie ciasta. Ogólnie można powiedzieć, że do pieczenia bardziej nadaje się robot planetarny.
Następnie porozmawiamy o planetarnych robotach kuchennych.
Sprawdź wartość poboru mocy
Ważnym wskaźnikiem jakości jest wartość zużycia energii. Więc zawsze najpierw to sprawdź. Prawdą jest, że im wyższa moc, tym lepiej. Najsłabsze modele (o poborze mocy poniżej 650 W) mieszają lekkie ciasta, ubijają białka i kremy. Ale nie da się w nim przygotować sztywniejszego ciasta (np. chleba) ani mięsa mielonego. Robot go nie pociągnie i się przegrzeje.
Najlepsze są modele o mocy wejściowej około 1000 W. Nie tylko radzą sobie z twardszymi składnikami, ale także kilkoma partiami ciasta w bliskiej kolejności. Robot o poborze mocy powyżej 1400 W to już profesjonalny pomocnik, który jest odpowiedni dla tych, którzy bardzo często przygotowują duże ilości jedzenia.
Waga i materiał
Nigdy nie zapomnij zastanowić się, gdzie umieścisz robota przed zakupem. Jeśli jest na stałe na Twojej linii, nie musisz się o nic martwić, ale jeśli masz zamiar przechowywać go na półce lub w szafce, pomyśl o wadze urządzenia. Niektóre modele wykonane w całości z metalu mogą ważyć do dwudziestu kilogramów i bardzo trudno będzie się z nimi obchodzić.
Waga zależy od materiału, z którego wykonany jest robot. Plastikowe są lżejsze, ale mniej trwałe i jakościowe. Im robot jest bardziej metalowy, tym dłużej wytrzyma, ale będzie też droższy i cięższy. Zwróć także uwagę na to, z czego wykonane są wewnętrzne koła zębate. Tutaj opłaca się inwestować w metalowe.
Funkcjonować
Każdy robot kuchenny musi być w stanie mieszać, ugniatać, ubijać, mieszać i kroić. Ale są inne rozszerzenia, które rozszerzą możliwości tego, co może zrobić. Można je kupić osobno lub w zestawie. Druga opcja jest oczywiście tańsza. Dzięki odpowiedniej przystawce możesz zmienić robota w maszynkę do mięsa, prasę do owoców/warzyw, sokowirówkę, maszynkę do lodów, maszynę do makaronu i wiele innych.
Więcej podpowiedzi
Każdy robot musi mieć zabezpieczenia. Podstawą jest bezpiecznik chroniący przed przegrzaniem i antypoślizgowymi nóżkami. Jeśli masz dzieci, upewnij się, że mają też ubezpieczenie na dzieci.
Niespodziewanie dużym problemem może stać się długość sznurka, zwłaszcza jeśli jest za krótki. W zależności od tego, jak urządzona jest Twoja kuchnia, zawsze bierz pod uwagę długość przewodu, aby można było podłączyć go do gniazdka.
Modele robotów różnią się również liczbą stopni prędkości. Tańsze będą miały od 3 do 4 stopni, droższe do 10. Niektóre modele mogą mieć również tzw. przełącznik impulsowy. Dzięki temu urządzenie działa z maksymalną wydajnością w krótkim czasie.
Najlepsze modele według opinii użytkowników
Bestseller Kenwood Titanium Chef Patissier XL KWL90.244SI recenzja