Po co edytować zdjęcia na laptopie zamiast na komputerze stacjonarnym? Z laptopem będziesz bardziej elastyczny, możesz pracować poza domem w drodze, w ciepłe dni na zewnątrz w ogrodzie nie będziesz musiał martwić się o monitor i inne akcesoria. Wybierając laptopa, warto zastanowić się, jakiego rodzaju zdjęcia będziesz przetwarzać i jak z nich korzystasz. Jak wybrać odpowiedni laptop do edycji zdjęć?
Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego urządzenia, jeśli zależy nam na jak najlepszych zdjęciach?
Chcesz edytować zdjęcia z telefonu komórkowego, robić fotomontaże dla zabawy, retuszować lub tworzyć zaawansowane opcje edycji? Czy będziesz używać urządzenia tylko w domu, czy będzie podróżować z Tobą? Na jakie więc parametry warto zwrócić uwagę?
W roli głównej procesor
Procesor to mózg komputera, to wydajność laptopa do pracy. W praktyce odpowiada np. Za szybkość, z jaką nakładamy filtry w Lightroomie czy jak szybko można regulować suwaki. Liczba rdzeni i zegarów to główne wskaźniki wydajności procesora, chociaż w grę wchodzą też inne czynniki. Jeśli chcesz mieć pewność, jak działa dany procesor, istnieje szereg testów warunków skrajnych (benchmarków), z których można odczytać wydajność, zmierz swoją wydajność za pośrednictwem jednej z witryn porównawczych w Internecie.
Przy odrobinie cierpliwości dwurdzeniowy procesor o mocy około 2 GHz powinien wystarczyć do podstawowej edycji zdjęć. Dobrymi przedstawicielami tej kategorii są procesory Intel i3 z 7. generacji czy też seria AMD A9. Na drugim końcu znajdują się procesory Intel i7 lub i9 oraz ich odpowiedniki AMD – seria Ryzen 7 lub A10. Dla zwykłych i bardziej wymagających użytkowników optymalny zakres to 4 do 8 rdzeni. Profesjonalne procesory z więcej niż 8 rdzeniami są następnie projektowane dla najbardziej wymagających użytkowników, którzy korzystają z wydajności wielordzeniowej. Procesory AMD nie są tak wydajne, ale zwykle są dostępne w lepszej cenie. Zużywają więcej energii i wytwarzają więcej ciepła.
Jeśli planujesz używać laptopa w podróży, pamiętaj, że im mocniejszy procesor, tym więcej energii zużywa. Wpłynie to głównie na żywotność baterii, będziesz potrzebować mocnej baterii do mocnego procesora.
Nie daj się uwieść HyperThreading.Jest to funkcja, która zapewnia wielowątkowe równoległe przetwarzanie instrukcji – dwa wirtualne procesory są tworzone z jednego fizycznego procesora. Oznacza to, że odpowiedź systemu jest znacznie zmniejszona, przy jednoczesnym przyspieszeniu operacji wymaganych przez procesor. W praktyce ma tendencję do wyłączania się, gdy laptop się przegrzewa. Nawet jeśli nagrzewa się inny komponent niż procesor.
Projekt graficzny
Najlepsza karta graficzna nie jest warunkiem koniecznym, jeśli nie zamierzasz nakładać skomplikowanej kombinacji warstw efektów na zdjęcia, wystarczy zintegrowana karta. W przypadku bardziej złożonej pracy z plikami wymagającymi większej ilości danych i bardziej złożonymi modyfikacjami od około 30 MPx wzwyż, zaleca się dopłatę za samą kartę. Edycja takich plików wymaga większej wydajności, zwłaszcza w przypadku stosowania efektów, takich jak Farba olejna programu Photoshop lub Galeria rozmyć.
Podstawą jest karta dwugigowa. Do większości prac z efektami i dziesiątkami warstw wystarczą cztery gigabajty. Wyższe rzędy są specjalnie zaprojektowane dla profesjonalistów.
Pokaz
Rozmiar ekranu to jedna z podstawowych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę. Edycja zdjęć to praca ze szczegółami i drobnymi niuansami, która wymaga precyzyjnego wyświetlenia każdego piksela. Wybierz modele z ekranem LED, technologią IPS i matowym wykończeniem. Tutaj jednak im większy wyświetlacz, tym większy laptop i gorsza obsługa podczas transportu. Jeśli będziesz używać notebooka tylko w domu, wybierz modele o przekątnej 17,3 cala i wyższe. Różnica w porównaniu do mniejszych wyświetlaczy jest naprawdę zauważalna.
Rozdzielczość powinna wynosić co najmniej Full HD – 1920 × 1080 pikseli. Rozdzielczość do 4K (3840 x 2160) nadaje się do profesjonalnej edycji zdjęć.
Różne technologie zastosowane w wyświetlaczach oferują różne ilości wyświetlanych kolorów i poziomy jasności, im wyższa opcja jasności, tym lepiej. Dzięki obróbce antyrefleksyjnej wyświetlacz jest czytelny nawet w bezpośrednim świetle słonecznym. Wyświetlacze z podświetleniem LED zużywają mniej energii i są zwykle cieńsze. Zastanów się dokładnie, czy ta technologia się opłaca, wyświetlacze z podświetleniem LED są zwykle droższe.
Dysk
Skoncentruj się również na dyskach. Możesz połączyć duży dysk twardy, na którym możesz przechowywać wszystkie pliki, z mniejszym dyskiem SSD do pracy z oprogramowaniem.
Dyski SSD powoli zastępują swoje starsze poprzedniki HDD. Dysk SSD jest wielokrotnie szybszy niż dysk twardy. Dzięki swojej szybkości i odporności na wstrząsy jest idealnym wyborem do laptopów podróżnych i szybszego uruchamiania aplikacji. Są też mniej podatni na awarie. Dysk wytrzyma dłużej, a Twoje dane będą lepiej chronione przed uszkodzeniem. Wadą dysków SSD jest ich wyższa cena.
Windows czy Mac?
Windows to doskonały wybór dla fotografów, którzy chcą zainwestować swoje pieniądze w wysokiej jakości fotografię, a jednocześnie mają urządzenia oferujące porównywalną wydajność do komputerów Mac za połowę ceny.
Jeśli korzystanie z MacOS Ci nie przeszkadza i Cię na to stać, to jest to idealny wybór. Bonusem za wysoką cenę zakupu będzie wysokiej klasy design i bezproblemowa eksploatacja. Główną dumą systemu jest wydajność. MacOS jest ogólnie uważany za najszybszy system operacyjny wszechczasów.
Baran
Nie należy lekceważyć rozmiaru pamięci RAM, im większe pliki będziesz pracować, tym więcej pamięci powinieneś użyć. Jest to podwójnie prawdziwe w przypadku pracy z programami graficznymi pełnymi zaawansowanych funkcji, efektów i narzędzi. Aby program Photoshop działał płynnie, firma Adobe podaje minimum 2 GB pamięci RAM. Przy dzisiejszej rozdzielczości aparatów cyfrowych w połączeniu z formatem RAW zalecane jest minimum 8 GB, najlepiej 16 GB pamięci RAM. Wielkość 32 GB pamięci operacyjnej będzie już odpowiadać większości profesjonalistów, nawet przy bardzo wymagających zadaniach. W przypadku komputerów stacjonarnych można kupić i dodać pamięć RAM. W przypadku laptopów sytuacja dodawania lub wymiany jest bardziej skomplikowana i różni się w zależności od modelu. Jeśli nie jesteś biegły w tej dziedzinie, powinieneś dokładnie przemyśleć rozmiar pamięci RAM i sięgnąć po model z większą pamięcią.
Bateria
Oprócz niskiej wagi zapewniającej mobilność, docenisz również wysoką wytrzymałość. Rozmiar podawany jest w mAh lub Wh, a im dłużej trwa, tym dłużej wytrzyma bez ładowarki. Jeśli spodziewasz się, że często będziesz poza zasięgiem prądu, żywotność baterii powinna odgrywać kluczową rolę w Tobie. Pracując w domu i przenosząc laptopa z pokoju do pokoju, gdzie zawsze go podłączasz, możesz oszczędzać energię baterii. W przypadku laptopów o dużej wytrzymałości można spodziewać się do 16 godzin przy normalnym obciążeniu, dla najmocniejszych, które zwykle nie są przeznaczone do podróży, maksymalnie cztery godziny.
Rekomendowane produkty
Microsoft Surface Laptop 13,5″/i5/8GB/256GB/Win10 (DAH00018) recenzja
Lenovo Legion Y540-17IRH-PG0 17,3″/i5/8GB/512GB/NoOS (81T30063PB) recenzja
Lenovo IdeaPad L340-15IRH 15,6″/i7/8GB/512GB/NoOS (81LK00YSPB) recenzja
ASUS VivoBook 15 X571GT 15,6″/i7/8GB/512GB/Win10 (X571GTAL136R) recenzja
ASUS ZenBook 14 UX433FAC 14″/i5/16GB/512GB/Win10 (UX433FACA5112T) recenzja