Chroń swoją własność i uzyskaj alarm domowy

,

W czeskich gospodarstwach domowych coraz częściej pojawia się alarm domowy, strzegący pustej przestrzeni, gdy nikogo nie ma w domu, przed nieustępliwymi złodziejami. Ponadto alarmy domowe są nie tylko coraz bardziej zaawansowane, ale także bardziej dostępne dzięki postępowi technologicznemu. Alarmy domowe nie są już przywilejem bogatych ludzi ani budynków komercyjnych. Obecnie używają ich również zwykli ludzie, są w różnych przedziałach cenowych, można je kupić już od 400 koron, inne za ponad sześć tysięcy koron. Jakie typy są dostępne i jakie parametry wziąć pod uwagę? Mamy dla Ciebie krótki przegląd tego, na co zwrócić uwagę przy wyborze.

 

Jak wybrać odpowiedni alarm domowy

Wielu właścicieli domów nie docenia bezpieczeństwa nieruchomości i interesuje się nimi dopiero w przypadku napadu. Jednak eksperci twierdzą, że inwestycja w alarm domowy zawsze się opłaca. Alarm zapewni poczucie bezpieczeństwa i spokoju, a jednocześnie zabezpieczy Twój dom i pomoże zapobiec wtórnym uszkodzeniom. Dzięki alarmowi domowemu łatwiej złapać sprawcę.
Przed zakupem konkretnego modelu zastanów się dokładnie, do czego będziesz używać alarmu. Jeśli chcesz strzec rzadkiej kolekcji kosztowności w pokoju lub na zewnątrz domu z ogrodem. Każdy model ma określoną liczbę czujników i detektorów. Zależy od tego złożoność bezpieczeństwa i ceny.

 

Metoda połączenia

Przed zakupem alarmu domowego należy wyjaśnić, jak go podłączyć. Istnieją przewodowe i bezprzewodowe alarmy domowe.

 

Przewodowe alarmy domowe

Poszczególne elementy przewodowych alarmów domowych są ze sobą połączone przewodowo. Ponieważ musi być podłączony kablem, lepiej rozważyć jego montaż już na etapie budowy lub przebudowy domu jednorodzinnego lub mieszkania. Pozwala to uniknąć dodatkowej instalacji korytek kablowych, rąbania ścian lub malowania. Alternatywą jest zakup listew, w których można poprowadzić również kable alarmowe do domu, ale będą one widoczne na ścianach. Wariant przewodowy podłączasz do sieci elektrycznej i nie musisz martwić się żadną awarią. Alarmy te często mają zapasową baterię wystarczającą na kilka godzin działania, po przywróceniu zasilania bateria ta ładuje się sama i nie trzeba jej wymieniać. Największą zaletą przewodowego alarmu domowego jest bezobsługowa praca, a także to, że wymiana poszczególnych elementów nie jest zbyt droga.
Z drugiej strony trzeba się liczyć z bardziej wymagającymi modyfikacjami konstrukcyjnymi, a ogólnie zakup systemu przewodowego jest droższy niż w przypadku alarmów bezprzewodowych. Cena odzwierciedla również koszt zakupu szyn, kabli itp.

Zalety połączenia przewodowego – brak konieczności wymiany baterii, działają nawet w przypadku awarii zasilania, tania eksploatacja i wymiana elementów
Wady połączenia przewodowego – instalacja wymaga modyfikacji budynku i większych kosztów połączeń i szyn, nie można ich przenieść

 

Bezprzewodowe alarmy domowe

Drugim i bardziej powszechnym rozwiązaniem są bezprzewodowe alarmy domowe. Alarmy bezprzewodowe do działania potrzebują jedynie baterii, a komunikacja odbywa się bezprzewodowo, co umożliwia dowolne przemieszczanie określonych urządzeń. Alarm może mieć zasięg do 80 metrów. Działają nie tylko za pomocą sygnału GSM, ale także Wi-Fi.
Istnieje również możliwość zainstalowania bezprzewodowego alarmu w pełni umeblowanej posesji. Nie trzeba niczego kosić, aby go zainstalować. Z drugiej strony cena zakupu jest nieco wyższa niż w przypadku wariantu drutu. Wyższe koszty przełoży się na ogólną eksploatację, ponieważ musisz wymieniać ogniwa baterii w regularnych odstępach czasu. Alarmy bezprzewodowe nie są zalecane, na przykład w domkach i innych rzadziej odwiedzanych budynkach. Jeśli baterie się wyczerpią, nikt nie powinien ich wymieniać, a alarm straci swoją funkcję.

Zalety alarmu bezprzewodowego – łatwa instalacja, zmienność lokalizacji, możliwość relokacji
Wady bezprzewodowego alarmu – wyższa cena i konieczność regularnej wymiany baterii

 

 

Poszczególne elementy alarmu

Alarm to nie tylko jedno urządzenie, ale ukrytych jest w nim kilka elementów systemu bezpieczeństwa. To od Ciebie zależy, co chcesz kupić i jak wyrafinowane rozwiązanie wybierzesz. Do ważnych elementów alarmu domowego należą:
Syrena – jest jednym z ważnych elementów alarmu domowego. Jak tylko otrzyma sygnał, zaczyna piszczeć mocnym tonem. Ostrzega otoczenie, że coś się dzieje, ale także potencjalnego złodzieja, którego może się wystraszyć.
Czujniki ruchu – zabezpieczenie działające na zasadzie promieniowania cieplnego emitowanego przez każdego człowieka i zwierzę. Gdy tylko temperatura zmieni się pod wpływem tego promieniowania, uruchamia alarm. Ważna jest prawidłowa kalibracja, aby np. Zwierzak nie uruchomił urządzenia. Możesz także kupić bardziej wyrafinowane czujniki, które mogą ignorować zwierzęta, unikając w ten sposób wielu fałszywych alarmów.

Czujki magnetyczne – służą do ochrony drzwi i okien, składają się z dwóch części, sterującej i magnetycznej. Jeśli te dwa elementy są blisko siebie, powstaje pole magnetyczne i alarm jest w stanie spoczynku. Kiedy nastąpi nieplanowane otwarcie, pole magnetyczne zostaje przerwane i zostaje uruchomiony alarm. Ich szczególnym odgałęzieniem są czujniki zbicia szkła, które przenoszą klasyczne wersje magnetyczne na wyższy poziom. Działają w taki sposób, że potrafią wykryć nie tylko otwarcie okna, ale przede wszystkim jego rozbicie. Czujniki potrafią wykryć stłuczone szkło już od 1 m².
Detektory – to dodatkowe czujniki, które są w stanie wykryć niebezpieczne gazy, dym, wilgoć, obecność wody czy wibracje.
Kamery – pozwalają obserwować możliwy obiekt i pomagają zidentyfikować sprawcę. Nadaje się jako uzupełnienie syren, czujników i detektorów.

 

Kontrola

Zanim otrzymasz alarm domowy, z pewnością zaciekawi Cię, jak można sterować całym systemem bezpieczeństwa. Służy do tego jednostka centralna z wyświetlaczem i klawiaturą, umieszczona zawsze w pobliżu drzwi wejściowych. Ta część alarmu domowego jest następnie wzbogacona o moduł GSM, który będzie wysyłał wiadomości SMS i informował o wywołanych alarmach i innych czynnościach. Klawiatura jest następnie używana do dekodowania lub kodowania obiektu. Po zakodowaniu domu zaczyna być czujny i pilnuje obiektu do momentu ponownego wprowadzenia wcześniej wybranego kodu po przybyciu do domu. Oczywiście można też spotkać inne warianty sterowania:
Sterowanie przez komputer PC – tutaj można sterować za pomocą zainstalowanego programu lub interfejsu internetowego.

Sterowanie przez aplikację mobilną – wiele systemów oferuje aplikację do pobrania na urządzenie mobilne, telefon lub tablet. aplikacja jest zwykle dostępna zarówno dla systemów operacyjnych iOS, jak i Android. Aplikacja dodaje funkcje alarmowe, takie jak monitorowanie na wyświetlaczu telefonu, odblokowywanie za pomocą chipa NFC lub kodu QR, klasyczne włączanie i wyłączanie alarmu, możliwość podłączenia do innych urządzeń i tym podobne.

Zdalne sterowanie – Alarm można ustawić lub wyłączyć za pomocą przycisków funkcyjnych. Bardziej wyrafinowane systemy oferują konfigurację przycisków.

 

 

Funkcje alarmowe

Timer – użyj timera, aby ustawić, kiedy alarm powinien być włączony lub wyłączony.
Pamięć na numery telefonów – możliwe będzie zapamiętanie większej ilości numerów, na które będą wysyłane wiadomości SMS o alarmie i jednocześnie będzie można sterować centralą alarmu domowego.
Głośniki i mikrofony – urządzenia wyposażone w te elementy pozwalają na dzwonienie z lub do alarmu. Jednocześnie możesz zdalnie odstraszyć złodziei w swoim domu, a nawet doradzić komukolwiek, aby w razie potrzeby odszyfrował.
Strefy alarmowe – dla każdego czujnika można ustawić długość opóźnienia, po jakim zostanie wywołany alarm.

Połączenie z kamerą IP – przez kamerę możesz zobaczyć, co dzieje się w Twoim domu. Niektóre modele są również wyposażone w noktowizor.
Bateria zapasowa na wypadek awarii zasilania – Twoja nieruchomość będzie chroniona nawet podczas przerwy w dostawie prądu. Jest częścią głównie przewodowych alarmów domowych. Jego żywotność waha się od 5 do 15 godzin, po ponownym włączeniu prądu zwykle ładuje się sam.

 

Prawidłowe umiejscowienie alarmu

Klawiaturę sterującą należy zawsze umieszczać obok drzwi frontowych. To samo dotyczy centrali, w której gromadzone są wszystkie dane dotyczące bezpieczeństwa. Jeśli nie masz pomieszczenia technicznego, ustaw kwaterę główną przy wejściu. Przynajmniej umieść czujnik magnetyczny obok drzwi wejściowych. W każdym pokoju powinien znajdować się czujnik ruchu tak, aby wyczuwał nie tylko drzwi do pokoju, ale także okno, z którego może wyjść potencjalny złodziej. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, zastosuj czujniki magnetyczne w oknach. Umieść czujniki dymu, gazu lub wilgotności w miejscach, w których występuje zagrożenie. Nadaje się do kuchni, łazienki, w pobliżu kominka lub pieca. Syrenę i kamery można umieścić w dowolnym miejscu w domu lub wybrać wariant zewnętrzny na elewacji budynku.

 

Najlepiej sprzedające się alarmy domowe według Heureka.cz

iSmartAlarm iCamera Keep (1061087) recenzja

Netgear Arlo PRO 2 WiFi FullHD IR (2szt. + stacja alarm.) (VMS4230P100EUS) recenzja

iSmartAlarm Spot Bezprzewodowa kamera HD do monitoringu (ISC5) recenzja

Netgear Arlo PRO 2 WiFi 4szt. + stacja alarm (VMS4430P100EUS) recenzja

Umiejętności

Opublikowano w dniu

23 grudnia 2020